Teleskop stworzony w laboratorium Scanway we Wrocławiu wkrótce zostanie przekazany amerykańskiej firmie Intuitive Machines i będzie odpowiadał za mapowanie powierzchni Księżyca oraz wykrywanie występujących tam minerałów. Wszystko to w ramach programu Lunar Data Network (LDN), współfinansowanego przez NASA.
Zbadają powierzchnię Księżyca
Celem przedsięwzięcia, w którym bierze udział wrocławski Scanway jest zbadanie powierzchni Księżyca, wykrycie występujących na nim minerałów, a docelowo stworzenie tam infrastruktury komunikacyjnej, niezbędnej dla przyszłych misji kosmicznych i trwałej obecności człowieka poza Ziemią.
Polski teleskop zostanie umieszczony na pokładzie pierwszego satelity LDN, który będzie poruszać się po eliptycznej orbicie, w odległości od 500 do 2800 km nad powierzchnią Księżyca.
Żeby dotknąć Księżyca, najpierw trzeba oderwać się od Ziemi
Jak twierdzi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, „żeby dotknąć Księżyca, najpierw trzeba oderwać się od Ziemi – zarówno dosłownie, jak i symbolicznie”.
Innowacyjne firmy potrzebują wsparcia
Samorząd Województwa Dolnośląskiego objął sektor space statusem Inteligentnej Specjalizacji regionu. W praktyce oznacza to m.in.: organizację misji gospodarczych i wyjazdów studyjnych na międzynarodowe targi w ramach programu Going Global, planowanie wydarzeń dedykowanych branży oraz produkcję materiałów promujących regionalne specjalizacje. Dodatkowo, poprzez swoje jednostki, jak Dolnośląski Fundusz Rozwoju, Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej czy Dolnośląski Park Innowacji i Nauki mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o różnego rodzaju formy wsparcia finansowe z funduszy unijnych.
„WIG20 to the Moon”
Spółka Scanway S.A. notowana jest na rynku NewConnect, jednak jeszcze w tym roku zamierza przejść na rynek główny GPW. Teleskop, który już wkrótce spółka przekaże amerykańskiej firmie Intuitive Machines, zostanie opatrzony wygrawerowanym hasłem „WIG20 to the Moon”, popularnym wśród polskiej społeczności inwestorskiej.
Na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, w ramach tej samej misji, Scanway odpowiadać będzie za przetwarzanie obrazów satelitarnych Księżyca. Pozwoli to połączyć w tym zakresie Europę z amerykańskim programem księżycowym Artemis - obecnie największym i najbardziej zaawansowanym na świecie.
Niezbędne unikalne kompetencje
Jak twierdzi Mikołaj Podgórski, COO Scanway S.A., kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną potwierdza wysokie kompetencje i doświadczenie firmy w zakresie łańcucha przetwarzania optycznego.
Twórcy Scanway są laureatami „30 Kreatywnych Wrocławia 2017 ”