wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Aleksander Fredro we Wrocławiu - rocznica
Kliknij, aby powiększyć
Pomnik Aleksandra Fredry we wrocławskim Rynku Tomasz Hołod
Pomnik Aleksandra Fredry we wrocławskim Rynku

A właściwie jego pomnik z brązu, autorstwa Leonarda Marconiego. Hrabia stanął na cokole w Rynku, a uroczyście odsłonięto go w lipcu 1956. Pierwotnie w latach 1897-1950 pomnik stał we Lwowie.

Reklama

Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 w Surochowie na Podkarpaciu. Był komediopisarzem, poetą i… żołnierzem. W wieku 16 lat zaciągnął się do armii Księstwa Warszawskiego, walczącej u boku Napoleona.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Pomnik Aleksandra Fredry na Placu Akademickim we Lwowie. Zdjęcie wykonane około roku 1920, zdigitalizowane i udostępnione na polona.pl Marek Münz / domena publiczna
Pomnik Aleksandra Fredry na Placu Akademickim we Lwowie. Zdjęcie wykonane około roku 1920, zdigitalizowane i udostępnione na polona.pl

„Osiemnastego lutego roku 1814 jechał na białym koniu człowiek średniego wzrostu, nieco otyły, w sieroczkowym surducie pod szyją zapiętym, w kapeluszu stosowanym bez żadnego znaku prócz małej trójkolorowej kokardy. Za nim, w niejakiej odległości drugi, znacznie młodszy. (...) Pierwszym z tych jeźdźców był Napoleon, drugim byłem ja” – pisze Fredro w swoim pamiętniku „Trzy po trzy”.

Służąc w 5. pułku jazdy, brał udział w napoleońskiej wyprawie na Moskwę. Za zasługi na polach bitew otrzymał złoty krzyż Virtuti Militari i Krzyż Legii Honorowej. Z niektórych wzmianek biograficznych wynika, że wraz z wojskiem napoleońskim odwiedził także… Wrocław.

„Hej! Serwacy! Daj gwintówkę. Niechaj strącę tę makówkę”

Pamiętamy go jednak przede wszystkim jako ojca polskiej komedii. Rękopis „Zemsty”, która na stałe weszła do kanonu szkolnych lektur, znajduje się zresztą w zbiorach wrocławskiego Ossolineum.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Scena ze spektaklu "Zemsta" we Wrocławskim Teatrze Komedia. Zdjęcie archiwalne Wrocławski Teatr Komedia
Scena ze spektaklu "Zemsta" we Wrocławskim Teatrze Komedia. Zdjęcie archiwalne

Jego pomnik wykonano na zlecenie Lwowskiego Koła Literacko-Artystycznego. W 1879 roku wykonał go we Lwowie Leonard Marconi – znany ówcześnie polski rzeźbiarz, włoskiego pochodzenia. Kilkanaście lat później (1897) pomnik ustawiono na Placu Akademickim (obecnie Prospekt Szewczenki).

Dziś pod pomnikiem hrabiego we Wrocławiu, poloneza tańczą co roku maturzyści.

71 lat we Lwowie, 6 lat w Wilanowie, 69 lat we Wrocławiu

Po drugiej wojnie światowej, Lwów znalazł się w granicach Związku Radzieckiego. Władze radzieckie zgodziły się przekazać Polsce te lwowskie pomniki, które związane były wyłącznie z kulturą polską. I tak hrabia Fredro trafił w 1950 roku do Wilanowa.

Nie zabawił tam specjalnie długo. Wiosną 1956 roku wyruszył w dalszą drogę, a 27 kwietnia przywieziony został do Wrocławia. Jego uroczyste odsłonięcie na południowej pierzei Rynku nastąpiło 15 lipca 1956.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Pomnik Aleksandra Fredry we Wrocławiu Tomasz Hołod
Pomnik Aleksandra Fredry we Wrocławiu

Siedzi tam zadumany do dziś, obserwując zmieniające się miasto. Jeszcze trochę, a spędzi z nami więcej lat, niż stał we Lwowie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl