wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Aplikacja wrocławskich naukowców może pomóc uratować małe dzieci
Kliknij, aby powiększyć
Na dużym zdjęciu lekarz badający dziecko, które jest filmowane, na małym zdjęciu zespół specjalistów dr Ludwikowskiej (w zielonym uniformie) fot. mat. org.
Na dużym zdjęciu lekarz badający dziecko, które jest filmowane, na małym zdjęciu zespół specjalistów dr Ludwikowskiej (w zielonym uniformie)

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pracują nad aplikacją, która pomoże w pracy lekarzom z mniejszym doświadczeniem w ocenie stanu zdrowia dzieci i niemowląt. Projekt jest pionierski, zwłaszcza że wykorzystanie sztucznej inteligencji w pediatrii w praktyce klinicznej może stworzyć nowe, obiecujące możliwości diagnostyczne.

Reklama

Projekt, którego pomysłodawczynią jest dr Kamila Ludwikowska z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW, zajął 5 miejsce w Polsce (na 406 zgłoszonych propozycji) i będzie miał dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrania małych pacjentów posłużą jako materiał badawczy

Na razie specjaliści gromadzą obszerny materiał badawczy, m.in. filmy, na których są utrwalani mali pacjenci w różnych stanach zdrowia i z różnymi objawami. Dr Ludwikowska wie, jak ważne dla  rodziców dzieci są kompetencje lekarzy zajmujących się ich pociechami, dlatego wierzy, że nie będą przeciwni nagrywaniu maluchów.

– Wszystkim wyjaśnimy, że nagrania będą anonimowe i pozwolą naszym młodszym kolegom nabywać wprawy w ocenie stanu pacjentów. W ten sposób oszczędzamy czas ekspertów, których doświadczenie, dzięki aplikacji, może zostać wielokrotnie wykorzystane – twierdzi lekarka.

Nagrania, które są realizowane we wrocławskiej klinice oraz w ośrodkach w Wałbrzychu i Trzebnicy (dysponują izbami przyjęć i przyjmują wielu pacjentów) mają kluczowe znaczenie. Materiał badawczy pomoże założyć bazy zróżnicowanych przypadków, które zostaną powiązane z kompletem danych klinicznych oraz informacjami zebranymi podczas wywiadów lekarskich.

Do nagrywania małych pacjentów służy urządzenie stworzone (przez firmę Animativ, dostawcę cyfrowo-medycznych rozwiązań) tak, aby nie zakłócać pracy lekarzy. Można je łatwo i sprawnie uruchomić.

Filmy z wizyt lekarskich są zapisywane automatycznie „w chmurze” i dostępne wyłącznie dla specjalistów – pediatrów i neonatologów, którzy potem analizują nagrania oraz zestawiają je z dokumentacją medyczną i zawartymi w niej informacjami dotyczącymi przebiegu badania dziecka.

– Aplikacja ma wyłącznie wspierać pracowników ochrony zdrowia w podejmowaniu decyzji w obszarze, w którym trudno przekazać wiedzę w klasyczny sposób, ponieważ wymaga ona doświadczenia – wyjaśnia dr Kamila Ludwikowska.

Aplikacja dla lekarzy, którzy nie mają jeszcze doświadczenia

Aplikacja będzie szczególnie przydatna w sytuacji, w której lekarz, który nie ma doświadczenia w ocenie stanu zdrowia dzieci i niemowląt, musi podjąć decyzję, czy wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna, dalsza obserwacja i badania w szpitalu, czy też objawy, które zaniepokoiły rodziców, nie wynikają z poważnej choroby.

Może się bowiem zdarzyć, że niegroźna kolka zostanie pomylona ze stanem nagłym, takim jak wgłobienie jelita, wymagające pilnej interwencji chirurgicznej.

– Początkowe rozpoznanie, zarejestrowany przez nas obraz oraz zachowanie malucha w połączeniu z ostateczną diagnozą „nakarmią” algorytmy, które zostaną wykorzystane w aplikacji – mówi dr Agnieszka Siennicka z Katedry Fizjologii i Patofizjologii UMW.

Dr Siennicka, jako ekspertka w dziedzinie cyfryzacji medycyny, dostrzegła potencjał projektu i wspiera go od strony technologicznej.

Aplikacja zostanie nauczona rozpoznawania konkretnych elementów przedstawionych jej obrazów. To proces, który wymaga ścisłej współpracy między lekarzami, naukowcami oraz środowiskiem informatycznym i biznesowym, a także pełnego zrozumienia potrzeb i oczekiwań pracowników ochrony zdrowia korzystających z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Naukowcy podkreślają, że projekt ma charakter pionierski, a wykorzystanie sztucznej inteligencji w pediatrii w praktyce klinicznej otwiera nowe, obiecujące możliwości diagnostyczne.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl