Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Dzieci ukraińskich uchodźców uczą się zdalnie
- Zajęcia w sześciu klasach dla dzieci w wieku 13-15 lat
- Ukraińscy uczniowie zadowoleni z nauki i kontaktu z rówieśnikami
- Centra Nauki Zdalnej – udział jest bezpłatny, są wolne miejsca
- Centra Nauki Zdalnej we Wrocławiu - adresy
- Centra Nauko Zdalnej – jak się zapisać
- Kontynuacja nauki w ukraińskim systemie oświaty
Dzieci ukraińskich uchodźców uczą się zdalnie
Wrocławskie Centra Nauki Zdalnej funkcjonują przy Młodzieżowych Domach Kultury.
– Mamy nadzieję, że projekt będzie się rozrastał, biorąc pod uwagę, że w systemie edukacji wrocławskiej mamy w tej chwili ok. 11,5 tys. nowych uczniów z Ukrainy. Jednocześnie obserwujemy dużą zmienność, jeśli chodzi o tę liczbę, wynikającą z faktu, iż część uczniów po pobycie w mieście wraca na Ukrainę. Tym cenniejsze jest, że będą mogli skorzystać z tej łączności i pobierać edukację w systemie ukraińskim – dodaje Jarosław Delewski.
Projekt powstał przy współpracy z UNICEF-em. – Wsparcie, które otrzymało miasto w tym kryzysie było bardzo potrzebne i jakość zaproponowanych usług jest wysoka. Mam nadzieję, że młodzi ludzie, którzy siedzą przy biurkach, nowym sprzęcie i mają szybkie łącze potwierdzą, że takie miejsce we Wrocławiu było potrzebne – mówi dyrektor Departamentu Edukacji.

Zajęcia w sześciu klasach dla dzieci w wieku 13-15 lat
W każdej z pięciu wrocławskich placówek jedna z sal jest przeznaczona dla dzieci ukraińskich uchodźców, którzy od ok. godz. 8.00 do 14.00 uczą się zdalnie w ukraińskiej szkole.
– Przychodzę na zajęcia bardzo chętnie. To dla mnie niezwykle ważne, że mogę połączyć się z klasą i zobaczyć swoich kolegów i nauczycieli. Poza tym miło spędzam tu czas. Jestem zajęty lekcjami i nie myślę o tym, co dzieje się w Ukrainie – opowiada Stanislaw, który do Wrocławia przyjechał z Mikołajowa a uczy się w Młodzieżowym Domu Kultury Śródmieście przy ul. Dubois 5.

W sumie uruchomionych zostało 6 klas, w których uczyć się może do 12 dzieci w wieku od 13 do 15 lat. Każde z nich do dyspozycji ma laptop oraz słuchawki. Opiekę nad nimi sprawuje asystent międzykulturowy.
– Asystenci pomagają w lekcjach i przy odrabianiu zadań domowych. Pilnują też, by uczniowie na czas łączyli się zdalnie ze swoimi szkołami i nie spóźniali na zajęcia. Wspierają też integrację uczniów, bo na lekcjach mamy osoby, które przyjechały do Wrocławia z różnych części Ukrainy – opowiada Anna Yaremchuk, koordynatorka Centrów Nauki Zdalnej. – Niebawem nasi uczniowie będą mieli także lekcje języka polskiego, które poprowadzą przedstawiciele Fundacji Ukraina – dodaje.
Ukraińscy uczniowie zadowoleni z nauki i kontaktu z rówieśnikami
Anna Yaremchuk ma też nadzieję, że projekt zostanie przedłużony i zwiększona będzie ilość miejsc. – Na razie jest ich 72, a teraz, po atakach na Ukrainie, zwiększyła się ilość osób, które wracają do Polski i szukają rozwiązania, aby pomóc dzieciom – tłumaczy koordynatorka i dodaje, że młodzież, która dzisiaj się uczy online we Wrocławiu to przyszłość Ukrainy.
– Oni będą tworzyli nową Ukrainę po zakończeniu wojny i - jak patrzę teraz na nich - jestem dumna i wiem, że czeka nas najlepsza przyszłość – nie ma wątpliwości Yaremchuk. – Po półtora miesiąca od rozpoczęcia zajęć widzę w uczniach wielką różnicę. Są zadowoleni, spędzają razem czas po zajęciach. Rodzice szukali dokładnie czegoś takiego i wielu mówiło, że wie, że dziecko będzie się dobrze uczyło, ale chce także, aby miało z kim porozmawiać – podkreśla koordynatorka Centrów Nauki Zdalnej.
Centra Nauki Zdalnej – udział jest bezpłatny, są wolne miejsca
Chętni mogą się zapisywać, są jeszcze wolne miejsca.
– We wrocławskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie ok. 11 tys. ukraińskich dzieci. Jednak część uchodźczej młodzieży, która przyjechała do Wrocławia, decyduje się kontynuować naukę w ukraińskim systemie oświaty. Chcąc im to ułatwić, we współpracy z UNICEF-em, otworzyliśmy we Wrocławiu pięć Centrów Nauki Zdalnej. Zapewniamy niezbędny sprzęt i opiekę – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Centra Nauki Zdalnej we Wrocławiu - adresy
- Centrum Kreatywności Talent, ul. Jedności Narodowej 115,
- Młodzieżowy Dom Kultury Fabryczna, ul. Zemska 16a,
- Młodzieżowy Dom Kultury Krzyki, ul. Powstańców Śląskich 190,
- Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, ul. Dubois 5,
- Młodzieżowy Dom Kultury im. Mikołaja Kopernika (zajęcia w SP nr 2 ul. Komuny Paryskiej 36 - 38).
Centra Nauko Zdalnej – jak się zapisać
Po rejestracji koordynator lub asystent międzykulturowy kontaktuje się z daną osobą i zaprasza na organizacyjne spotkanie.
Kontynuacja nauki w ukraińskim systemie oświaty
– Rodzice dzieci, które uczą się w Centrach Nauki Zdalnej, zobowiązani są do złożenia oświadczenia potwierdzającego kontynuację nauki w ukraińskim systemie oświaty. Jest to niezbędne, by zwolnić dzieci i młodzież z realizacji obowiązku nauki w polskiej szkole. Oświadczenie to uprawnia ucznia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej we Wrocławiu – podkreśla Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW.
Takie oświadczenie należy składać osobiście w kancelarii Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia przy ul. G. Zapolskiej 4, pokój nr 439 lub wysłać pocztą na adres Departamentu Edukacji: ul. G. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław.