Projekt ,,KomPAS’’ we Wrocławiu działa już od dwóch lat i jest kierowany głównie do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Warsztaty pt. ,,Jak poskromić cyberprzemoc’’ to właśnie pomysł samych uczestników projektu.
W poprzednim roku powstał film o przemocy. Przyszła kolej na warsztaty o zagrożeniach w internecie
- Grup kompasowych jest kilka i na codzień spotykamy się z nimi i prowadzimy zajęcia. Ale kiedy naszym podopiecznym w ramach programu daliśmy tablety, to niektórzy zgłosili się do nas z obawą o swoje bezpieczeństwo. Nie miały wcześniej żadnego doświadczenia w poruszaniu się w tym wirtualnym świecie — mówi Magdalena Lejka, koordynatorka grupy z programu KomPAS na osiedlu Leśnica.
Uczestniczkami projektu w większości są kobiety powyżej 60. roku życia i do tej pory o nieprzyjemnych sytuacjach w wirtualnym świecie słyszały na przykład od wnuków, ale nie do końca wiedziały, o co w tym wszystkim chodzi.
Warsztaty ,,Jak poskromić cyberprzemoc’’ wyjaśniły wiele zjawisk
Dzień warsztatowy podzielono na dwie części. Podczas pierwszej z nich przedstawiono zagrożenia i pojęcia cyberprzemocy czy cyberprzestępczości. Po krótkiej przerwie na kawę i ciastko, kiedy uczestnicy mieli okazję wymienić się spostrzeżeniami, przyszedł czas na praktyczne warsztaty. Przetestowano scenariusze zagrożeń często występujących w wirtualnym świecie.
- Sytuacja z życia wzięta: koleżanka poznała pana, który się w niej zakochał, a w momencie, gdy został odrzucony, zaczął ją nękać. Jej obecnemu partnerowi wysyłał zdjęcia, które dawniej zrobił, albo ściągał aktualne z mediów społecznościowych i doklejał do nich siebie. Dzwonił do niej, jakby nadal byli razem i przez to prawie rozpadł się ten nowy związek — opowiadał jeden z uczestników.
Inna uczestniczka opowiedziała swoją własną historię. Pani Bożena Białokozowicz, przyznała się, że kiedyś nałogowo grała online w gry strategiczne i tam dochodziło do bardzo dużych konfliktów. Doświadczyła wtedy nawet włamań na konta graczy, którzy z różnych przyczyn byli dyskryminowani.
- Najczęściej przemoc kojarzona jest z przemocą fizyczną, której skutki można zobaczyć: siniaki, zadrapania, inne poważniejsze urazy na ciele osoby pokrzywdzonej. W świadomości społecznej przemoc wciąż rzadko jest kojarzona z innymi formami krzywdzenia. Mam tutaj na myśli przemoc psychiczną, emocjonalną, której skutków nie widać „gołym okiem”, a przynajmniej nie od razu - wyjaśnia Izabela Pawłowska z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w MOPS Wrocław.
Warsztaty ,,Jak poskromić cyberprzemoc’’ są zwieńczeniem tegorocznej edycji projektu „KomPAS'' współfinansowanego przez UE ze środków EFS. Projekt ten obejmuje około 160 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Osoby, które doznają przemocy często od razu same nie czują jej. W przypadku eskalacji przemocy najtrafniejszym działaniem jest zawiadomienie Policji, która podejmie właściwą interwencję. Informacje, które mogą pomóc sprawdzić, czy doświadczam przemocy, gdzie mogę uzyskać pomoc znajdują się na stronie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie http://zi.mops.wroclaw.pl/ oraz na stronie internetowej Kampanii Społecznej Wrocław BEZ Przemocy https://www.wroclaw.pl/bez-przemocy/.