Inicjatywa budowy pomnika ku czci pomordowanych w Katyniu pojawiła się w latach 90. XX wieku wśród członków stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska. Dzięki składkom członków stowarzyszenia, dotacji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz hojności mieszkańców udało się zebrać na ten cel środki.
Budowa rozpoczęła się w 1994 roku. Do realizacji wybrano wyłoniony w konkursie projekt warszawskiego rzeźbiarza i medaliera, Tadeusza Tchórzewskiego. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 22 września 2000 roku. Pełna nazwa rzeźby to pomnik Ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, więźniów obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków.
Jedna kostka bruku, to jeden zamordowany człowiek

– Podstawą zajmującego aż 380 m2 monumentu jest krzyż ułożony z około 22 tys. granitowych kostek, co odpowiada szacowanej liczbie ofiar – pisze Tomasz Adamczyk z Centrum Historii Zajezdnia.
Na styku ramion krzyża ustawione zostały podłużne granitowe bloki, tworzące symboliczny grobowiec. Pomiędzy nimi klęczy odlana z brązu postać (Pieta Katyńska), obejmująca jednego z zamordowanych. Swój wzrok kieruje na stojącego na cokole Anioła Śmierci.

Wrocławski pomnik jest jednym z 11 monumentów w kraju, upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej.
4 kwietnia zakończył się remont pomnika
W 2021 roku pomnik uległ erozji – odpadły z niego dwie granitowe płyty. Remontu podjął się Zarząd Zieleni Miejskiej.
– Pod elewację dostawała się woda, więc podjęliśmy się remontu, który nie tylko likwidował skutki, ale także przyczynę. Przy okazji odświeżyliśmy cały obiekt – mówi Marek Szempliński, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskiej.

Remont zakończył się 4 kwietnia 2022. – Byliśmy pełni obaw czy uda się go skończyć przed 13 kwietnia. Przed Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na szczęście finał jest szczęśliwy. Pomnik wygląda jak nowy – piszą przedstawiciele Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej.
Przeczytaj również: Pomniki i rzeźby we Wrocławiu