Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Najpierw muzeum można zwiedzać wyłącznie w niedziele (ostatnie zwiedzanie 11 listopada 2022 r. podczas pikniku, następnie przerwa do wiosny 2023 r.).
Historyczno-militarny Wrocław 2022 – wystawa i zasady zwiedzania
Zwiedzanie fortu to wystawa „Historyczno-militarny Wrocław 2022” w schronie głównym, gdzie prezentowana jest militarna historia miasta od 1808 do 1950 roku.
W plenerze zobaczymy jednoosobowe schrony wartownicze z czasów II wojny światowej, wystawę pojazdów i techniki wojskowej, w tym jedyny w Polsce schron „rurowy” oraz prototyp stanowiska ogniowego.
Fort Piechoty na Osobowicach - ceny biletów, dojazd
Wycieczka z przewodnikiem w języku polskim trwa 60 minut. Dostępne są także tekstowe przewodniki w języku angielskim.
Rezerwacje grupowe – od 10 osób przyjmowane są na dowolny termin – z minimum trzydniowym wyprzedzeniem. Bilety do kupienia na miejscu (płatność tylko gotówką) w cenie 20 zł, dzieci wstęp bezpłatny.


Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militarne znajduje się przy ul. Pełczyńskiej 33 (za „Targpiastem”), przy drodze Wrocław – Oborniki Śląskie.
Na miejscu nie ma parkingu, dlatego najwygodniej do fortu dotrzemy autobusami nr 105, 108, 111, 143 (przystanek OSTOWA – Muzeum Militarne) lub pociągiem do stacji PKP „Wroclaw-Osobowice”.
O Forcie Wrocław nr 9 przy ulicy Pełczyńskiej – wyjątkowy fort na mapie miasta
Pozarządowa Społeczna Instytucja Kultury Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militarne to duch historii militarnego Wrocławia od 1808 roku. Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych „Jedynka” przejęła 11 lutego 2014 roku od władz miasta Wrocławia teren przy ul. Pełczyńskiej 33, gdzie znajdował się pochodzący z 1892 r. jeden z 36 fortecznych obiektów pierścieniowej fortyfikacji miasta, oznaczony numerem 9.
Fort posiada ceglano-betonowy główny schron, w którym znajduje się sześć wejść, dwa korytarze, sześć izb – kazamat żołnierskich, oraz trzy betonowe wartownie i dwuhektarowy teren. Dzięki dotacji Gminy Wrocław i innych donatorów od 2014 roku fort przez kilka lat podlegał rewitalizacji.
– Dla miasta, regionu, ale również całego kraju nasz obiekt to wzbogacenie oferty turystycznej o tak nietypowym, ale jakże atrakcyjnym charakterze, bo przebywa się w obiekcie posiadającym przez ponad 120 lat status „tajemniczości”. Przypomnijmy, że wcześniej była tu hodowla pieczarek i wytwórnia lodów – dodaje Łaciak.

Na terenie znajduje się także plenerowa estrada oraz amfiteatr, niezbędny w imprezach plenerowych. W Forcie nr 9 od 2015 roku organizowane są plenerowe koncerty, pikniki, pokazy filmów fabularnych i inscenizacje historyczne. Wstęp do muzeum w okresie rewitalizacji był możliwy jedynie okazjonalnie. Rewitalizację Fortu oraz organizowane tu działania wspiera finansowo Urząd Miejski Wrocławia.