wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Genialny wynalazca ze Złotnik. 139 lat temu urodził się Fryderyk Bergius
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż dwóch zdjęć. Fryderyk Bergius, w tle fragment pocztówki przedstawiającej dawną fabrykę chemiczną w Złotnikach pod Wrocławiem Narodowe Archiwum Cyfrowe / fotopolska
Kolaż dwóch zdjęć. Fryderyk Bergius, w tle fragment pocztówki przedstawiającej dawną fabrykę chemiczną w Złotnikach pod Wrocławiem

Wynalazł syntetyczną benzynę i technologię umożliwiającą pozyskiwanie alkoholu z drewna. Opracował metodę wytwarzania glikolu, który dziś stosowany jest m.in. w klimatyzacji. W 1931 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Kim był Fryderyk Bergius?

Reklama

Syn fabrykanta spod Wrocławia

Urodził się 11 października 1884 roku w Złotnikach - wówczas Goldschmieden (miejscowość tę dopiero w 1928 roku włączono w granice Wrocławia). Jego ojciec Henryk Bergius był tutaj właścicielem fabryki chemicznej. Sięgający korzeniami XIX stulecia zakład przemysłowy istnieje zresztą do dziś – Zakłady Chemiczne Złotniki S.A. produkują nawozy sztuczne.

W 1903 roku Fryderyk Bergius ukończył wrocławskie gimnazjum przy placu Teatralnym (Realgymnasium am Zwinger). Musiała być to doskonała szkoła, wśród jej absolwentów znajdziemy bowiem także innego ze śląskich noblistów – Gerharta Hauptmanna.

Studiował we Wrocławiu i w Lipsku. W fabryce ojca zapoznawał się z technologią w dziedzinie chemii.    

Zamienił węgiel w płynne paliwo

W latach 1912–1913 dokonał odkrycia, dotyczącego procesów upłynniania węgla i ciężkich olei  metodą uwodornienia. Wynalazek ten pozwalał na produkowanie syntetycznego paliwa. W największym skrócie, węgiel zamieniał się w płynne paliwo, po podgrzaniu go odpowiednim olejem i nasyceniu wodorem. Takie paliwo jest droższe niż ropa naftowa, ale potrafi ją skutecznie zastąpić. Wynalazek ten przyniósł Bergiusowi (wraz z Carlem Boschem) Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zakłady chemiczne w Złotnikach na przedwojennej widokówce fotopolska
Zakłady chemiczne w Złotnikach na przedwojennej widokówce

Przez lata syntetyczne paliwo nie miało zbyt dobrej prasy. Wykorzystywane było przez dwa zbrodnicze reżimy. W latach 40. XX wieku stosowała je III Rzesza, odcięta przez aliantów od dostaw ropy. Z podobnych względów jego produkcję rozwinięto też w RPA, w czasach apartheidu. Było także drogie. Przez długie dekady wydawało się, że odeszło już do lamusa historii.

Kto wie, czy nie powróci jednak jeszcze w nowocześniejszym wydaniu. Koncerny paliwowe prowadzą już bowiem badania nad niskoemisyjnym syntetycznym paliwem, które pomagałoby zmniejszyć emisję CO2.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Tablica pamiątkowa poświęcona Fryderykowi Bergiusowi, odsłonięta w 2002 roku na elewacji budynku A-2 w kampusie Politechniki Wrocławskiej Grzegorz W. Tężycki / Wikipedia
Tablica pamiątkowa poświęcona Fryderykowi Bergiusowi, odsłonięta w 2002 roku na elewacji budynku A-2 w kampusie Politechniki Wrocławskiej

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do Fryderyka Bergiusa.

Cukier, alkohol i drożdże z drewna 

Wrocławski uczony zajmował się również procesami scukrzania drewna (hydroliza celulozy, „metoda Hägglunda-Bergiusa”) oraz otrzymywania fenolu i glikolu. Cukier z drewna produkowany był w Nadrenii. Przetwarzano go następnie na alkohol i drożdże. Pomogło to Niemcom w czasie wojny w zakresie zaopatrzenia w żywność. Glikol ma do dziś szerokie zastosowania, m.in. w klimatyzatorach czy pompach ciepła.

Doceniany w środowisku naukowym (poza Nagrodą Nobla, otrzymał także m.in. doktorat honoris causa Uniwersytetu Harvarda), zawodowo - szczególnie u schyłku życia - miał mniej szczęścia.

Po II wojnie światowej nie mógł znaleźć żadnej pracy w swoim zawodzie. Odmawiały mu koncerny w całej Europie. Wyemigrował do Argentyny, zmarł w Buenos Aires 30 marca 1949 roku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl