Okazały, licowany piaskowcem budynek wzniesiono według projektu Georga Schneidera (Architektowi temu przypisuje się również projekt budynku dzisiejszego Urzędu Statystycznego przy ul. Oławskiej we Wrocławiu). Zlokalizowany w Rynku, był oczkiem w głowie braci Barasch – właścicieli dużej sieci handlowej z domami towarowymi na Śląsku, w Bawarii, Brandenburgii i Prusach Wschodnich.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że jego secesyjny wystrój (już nieistniejący), zaprojektował wrocławianin o swojsko dziś brzmiącym nazwisku – Juliusz Kobyliński. Największe wrażenie na gościach i na turystach odwiedzających miasto budził jednak zdobiący wieżę budynku, kryształowy globus.

DH Feniks we Wrocławiu - zobaczcie archiwalne i współczesne zdjęcia
Ogromną kulę zdemontowano podczas przebudowy w roku 1929. Była kłopotliwa w utrzymaniu, a podczas jednej z burz przechodzących nad Wrocławiem, trafił w nią piorun. W budynku pojawiły się za to wówczas – jak podaje Beata Sebzda z Narodowego Instytutu Dziedzictwa – pierwsze w mieście ruchome schody. Działały (z przerwą 1945-1948) przez wiele lat, a zlikwidowano je dopiero na przełomie 1979 i 1980 roku.
Po wojnie budynek przekazany został Powszechnej Spółdzielni Spożywców (PSS). Po remoncie, 1 lipca 1946 ponownie otworzył się dla klientów. Współcześnie na 6 kondygnacjach znajdziecie tu sklepy, punkty gastronomiczne i stoiska usługowe.
Zobaczcie jak Feniks/Barasch wyglądał przed wojną, a jak wygląda współcześnie.
Film o historii powstania Domu Handlowego Braci Barasch
W 2021 roku za witrynę Feniksa wzięły się projektantki Dobrego Widoku. Więcej o tym projekcie, pisaliśmy tutaj. Oprócz nowej witryny, powstał wówczas animowany filmik, przedstawiający w nieco żartobliwym tonie historię powstania Domu Handlowego Braci Barasch: