Podczas Wrocławskiego Forum Kardiologiczneg (23-24 lutego) podsumowano działanie Instytutu ze specjalnym udziałem prof. Janiny Stępińskiej, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.
Najważniejsze osiągnięcia Instytutu Chorób Serca z lat 2019-2024, to np.:
- wdrożenie programu transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia;
- Działalność Oddziału Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej, czyli diagnostyki bez hospitalizacji przy użyciu m.in. najnowocześniejszych na świecie metod nieinwazyjnych – tomografii komputerowej (koronarografia nieinwazyjna) i rezonansu magnetycznego serca;
- wdrożenie skoordynowanego programu leczenia przerostu mięśnia serca (kardiomiopatii) i chorób zapalnych serca z zastosowaniem najnowocześniejszych metod biopsji;
- wdrożenie programu leczenia chorych z nadciśnieniem płucnym z opcją plastyki balonowej i operacji udrażniania tętnic płucnych;
- uruchomienie wielodyscyplinarnego zespołu wczesnego reagowania dla chorych w stanie zagrożenia życia spowodowanym wstrząsem sercowopochodnym – tzw. SHOCK-TEAM.
Zgoda to dar życia
Przypomnijmy też, że we Wrocławiu trwa miejska kampania „Zgoda to dar życia. Tak, chcę być dawcą”, która ma zwiększyć świadomość mieszkańców o tym, że zgoda na przeszczep może uratować nawet 7 osób.
Pobranych zostało już ok. 2 tys. Wrocławskich Kart Dawcy. Znajdziemy ją na stronie www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/wroclawska-karta-dawcy.
W ramach działań edukacyjnych, lekcje dla licealistów prowadzi Agnieszka Nowak, mama Szymona, który zmarł nagle, a jego narządy uratowały 6 osób. Agnieszka Nowak wspólnie z koordynatorem Poltransplantu dzieli się swoim doświadczeniem, aby uwrażliwić młodzież na istotę zgody na przeszczep i zachęcić ich do otwartych rozmów na ten temat.

W piątek (23 lutego) takie lekcje zostały przeprowadzone w LO nr 2 przy ul. Parkowej we Wrocławiu. To już trzecia odwiedzona szkoła, a plan jest taki, żeby zajęcia przeprowadzone były we wszystkich. Uczniowie z wielką uwagą i poruszeniem uczestniczą w spotkaniach i pobierają karty.
