wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Samorządowcy opracowali projekt zmian dotyczących samorządu
Kliknij, aby powiększyć
Briefing szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka, prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz przedstawicieli strony samorządowej. MSWiA, materiały prasowe
Briefing szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka, prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz przedstawicieli strony samorządowej.

- Polski samorząd terytorialny zasługuje na to, by przywrócić mu należne miejsce – mówi Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, po spotkaniu z liderami korporacji samorządowych. Pretekstem rozmów było przekazanie projektów zmian, które poprawią funkcjonowanie samorządu terytorialnego. - Nie ma silnego, demokratycznego państwa bez silnego samorządu i na odwrót - nie ma silnego samorządu bez silnego, ale i rozumiejącego samorząd państwa - mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i zarazem prezes zarządu Związku Miast Polskich.

Reklama

- Kilka miesięcy temu umówiliśmy się z liderami polskiego samorządu terytorialnego, że czas na naprawę i odwrócenie niekorzystnych zmian, które w latach 2015-2023 dotknęły samorząd. To było odbieranie kompetencji, odbieranie pieniędzy, albo uznaniowe dzielenie pieniędzy, preferowanie tych, którzy byli posłuszni centralnej władzy - mówił Tomasz Siemoniak, szef MSWiA. - W warunkach kryzysu samorząd terytorialny pokazał wielką siłę, wielką sprawność. Postanowiliśmy, że gdy uporamy się z pracą nad nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, to będzie czas na pracę na ustawą, która odwróci złe zmiany. Tak, aby decyzje, które mogą zapadać w gminie, w mieście, tam zapadały.

Wspólny mianownik: dobro mieszkańców

Zbiór proponowanych zmian już powstał. Dokument przekazano szefowi MSWIA podczas poniedziałkowego (4 listopada) spotkania z samorządowcami w Warszawie.

Zestawienie opracowali przedstawiciele korporacji samorządowych pracujący pod kierunkiem prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka (zarazem prezesa zarządu Związku Miast Polskich), oraz Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca, współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Prezydent Wrocławia, akcentował, że pod dokumentem podpisali się reprezentanci wszystkich szczebli samorządu terytorialnego: od samorządów wojewódzkich, przez miasta, miasteczka, powiaty, po gminy i gminy wiejskie.

Pakiet zmian wypracowaliśmy razem mimo różnych afiliacji politycznych samorządowców. Wspólnym mianownikiem jest chęć poprawy jakości usług publicznych w naszym kraju. Ten dokument powstał po to, żeby Polkom i Polakom żyło się lepiej, a samorządowcy mogli efektywnie i skutecznie działać, robiąc to wspólnie z polskim rządem. To krok, który pozwoli znieść bariery utrudniające funkcjonowanie samorządów.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Zmiany dotyczą bardzo różnych dziedzin funkcjonowania samorządu terytorialnego i wszystkich jego poziomów, m.in.:

  • dostępu do Funduszu Autobusowego dla miejskich przedsiębiorstw komunalnych poza terenem miast;
  • przywrócenia samorządom władztwa w kwestii prowadzenia polityki oświatowej (kuratorzy oświaty), zwłaszcza kształtowania sieci szkolnej;

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Spotkanie ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka z samorządowcami MSWiA, materiały prasowe
Spotkanie ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka z samorządowcami

  • zagwarantowania środków na prowadzenie nieodpłatnej pomocy prawnej;
  • rozwiązania kwestii dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producenta i systemu kaucyjnego
  • zasad urządzania lasów;
  • zasad zarządzania Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska.

Prezydent Wrocławia zwrócił także uwagę, że w zbiorze proponowanych zmian są takie, które przywrócą przepisy funkcjonujące już przed rokiem 2015. - Ten dokument jest w dużej mierze zapisem „status quo ante”, zanim rząd PiS zaczął odbierać władztwo samorządu i zaczął na nowo recentralizację państwa - dodał prezes ZMP.

Prezent na 35-lecie polskiej samorządności

Minister Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że zestaw opracowany przez samorządowców to nie jest dopiero zbiór idei, czy pomysłów. - Dostałem kompletny dokument z konkretnymi zapisami w konkretnych ustawach, które wymagają zmian. To znacznie ułatwi proces legislacyjny, pracę w ministerstwach i komisjach sejmowych - chwalił samorządowców szef MSWiA.

Minister Siemoniak wspomniał, że w 2025 r. obchodzony będzie 35-lecie funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Opracowanie i przyjęcie zmian zaproponowanych przez samorządowców byłoby ważnym gestem związanym z jubileuszem.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl