Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Water City Index to jedyny w kraju raport i ranking dotyczący rozwoju polskich miast pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody. Przy ocenie efektywności gospodarki wodnej pod uwagę brano m.in.: stan infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, odporność miasta na susze i powodzie, błękitno-zielone inwestycje, czy sposoby wykorzystania zasobów wodnych.
Ranking dostarcza danych i wskazówek, które mogą pomóc samorządom lepiej rozumieć wyzwania, z jakimi się borykają, oraz inspirować do podejmowania działań zmierzających do poprawy sytuacji.
Nagroda za inwestycje i zarządzenie wodą
Ranking Water City Index 2024 został przygotowany tradycyjnie dla trzech kategorii polskich miast: metropolie (8 miast), pozostałe miasta na prawach powiatu (58) oraz miasta średniej wielkości (152). W każdej grupie wyłoniono trzy najlepsze.
Zwycięzcą w kategorii metropolii został Wrocław, wyprzedzając Łódź i Bydgoszcz. Jak możemy przeczytać w raporcie:
Kongres Miasto – Woda – Jakość Życia
Prezentacja wyników Water City INDEX 2024 to element kongresu Miasto – Woda – Jakość Życia. Podczas kongresu ponad 60 ekspertów z całego świata dyskutowało o sposobach przystosowania się do zmian klimatu i niwelowaniu skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych. W imieniu Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka statuetkę odebrał wiceprezydent miasta Michał Młyńczak.
– Wrocław w swojej historii jest nierozerwalnie związany z wodą. Mimo to musimy uczyć się tego żywiołu na nowo z powodu szybko postępujących zmian klimatu. To człowiek powinien przystosować się do przyrody, szanować ją, żeby dalej żyć z nią w zgodzie - mówił odbierając wyróżnienie.
W ciągu sześcioletniej historii Kongresu Wrocław trzykrotnie uplasował się na pierwszej pozycji rankingu w kategorii polskich metropolii.
Jedyny taki raport
Jak twierdzą autorzy raportu w niedalekiej przyszłości miasta będą cierpieć na dwa rodzaje kryzysów wodnych: naprzemiennie susze i powodzie o różnych typach oraz skalach dotkliwości. Będzie rosła liczba kolejnych dni, w których temperatura powietrza będzie przekraczać 33 stopnie Celsjusza, przy jednoczesnym braku opadów atmosferycznych. Dlatego Water City Index zwraca uwagę, przy ocenie miejskich polityk wodnych, na stopień przygotowania infrastruktury miejskiej do takich sytuacji.

Raport podkreśla konieczność wielofunkcyjnego wykorzystania zasobów wodnych – nie tylko dla celów gospodarczych, ale także społecznych i ekologicznych. Miasta, które zrozumieją tę potrzebę, będą nie tylko bardziej odporne na przyszłe wyzwania, ale także będą mogły stać się wzorem do naśladowania dla innych w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Za realizację raportu odpowiedzialni byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Z jego pełną treścią można zapoznać się TUTAJ.