wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Jak zadbać o własne i cudze bezpieczeństwo? 10 porad
Kliknij, aby powiększyć
Zajęcia dot. udzielania pierwszej pomocy. Na pierwszym planie fantom medyczny (zdjęcie ilustracyjne) Shutterstock
Zajęcia dot. udzielania pierwszej pomocy. Na pierwszym planie fantom medyczny (zdjęcie ilustracyjne)

Jaką informację powinniśmy podać jako pierwszą, gdy wzywamy pogotowie? Dlaczego, jeśli podejrzewamy, że ktoś ma udar, musimy poprosić go o uśmiech? Co warto mieć w domowej apteczce (i dlaczego lepiej wyrzucić z niej wodę utlenioną)? Gdzie we Wrocławiu można zapisać się na profesjonalny, bezpłatny kurs pierwszej pomocy? Instruktorka Europejskiej Rady Resuscytacji Karolina Olejnik podpowiada, o czym trzeba pamiętać dla własnego i czyjegoś dobra.

Reklama

Każdy z nas może potrzebować kiedyś pomocy. Każdy może też być osobą, która powinna zareagować, gdy problem ma ktoś inny. Instruktorka Europejskiej Rady Resuscytacji Karolina Olejnik podpowiada, o czym trzeba pamiętać dla własnego i czyjegoś dobra. Oto jej rady:

1. Wzywając pogotowie, zacznij od podania nazwy miejscowości 

Twoje zgłoszenie zostanie odebrane przez pierwszego wolnego operatora, który może być na drugim końcu Polski, a więc podanie ulicy i numeru domu nie wystarczy. Przekaż także informacje dotyczące piętra i windy – to ważne ze względu na przygotowanie do ewentualnej ewakuacji chorego. Dopiero potem przejdź do opisywania symptomów.

2. Zanim przyjedzie karetka, zamknij zwierzęta domowe

Nawet łagodny pies może w zamieszaniu zachować się agresywnie. Może też po prostu przeszkadzać w akcji ratunkowej.

3. Jeśli na coś chorujesz, spisz kluczowe informacje na kartce...

Najlepiej przygotuj dwie kopie kartek z podstawowymi informacjami o tym, na co chorujesz, przyjmowanych lekach i ich dawkach oraz z numerem kontaktowym osoby, która powinna być powiadomiona, jeśli np. trafisz do szpitala.

Jedną z tych kopii noś zawsze przy sobie, drugą trzymaj w domu w widocznym miejscu. To ogromne ułatwienie dla ratowników, bo w sytuacji kryzysowej nie zawsze da się przeprowadzić dokładny wywiad medyczny.  

4. ... i pomyśl o opasce

Jeśli chorujesz na serce, cukrzycę lub inne choroby, które mogą spowodować utratę przytomności, noś opaskę z tą informacją. Rozważ korzystanie z tzw. opaski upadkowej, która automatycznie w razie potrzeby wysyła sygnał do osoby, którą wcześniej wskażesz.

5. Jeśli podejrzewasz, że ktoś ma udar, zapytaj o coś i poproś go o uśmiech

To tzw. metoda MUR. Sprawdzamy:

  • Mowę (niewyraźna to sygnał alarmowy), 
  • Uśmiech (opadający kącik ust także wskazuje na problem), 
  • Rękę (jeśli jedna z wyciągniętych przed siebie rąk opada, może chodzić o udar).  

Uwaga! W razie podejrzenia udaru, natychmiast wezwij pomoc. Czas reakcji ma kluczowe znaczenie dla leczenia.

6. Zrób remanent w apteczce

Poza plastrami, gazikami czy bandażem elastycznym powinny w niej być: 

  • aspiryna (polopiryna lub leki na serce), ponieważ ma właściwości rozpuszczające skrzepy krwi i może okazać się ratunkiem w przypadku podejrzenia zawału lub udaru,
  • hydrożel na oparzenia, 
  • opatrunek codofix – zastępująca bandaż elastyczna siatka podtrzymująca opatrunek, którą można założyć nawet jedną ręką,
  • paski do zamykania ran zamiast szwów, tzw. stripy, 
  • octanisept, który w przeciwieństwie do wody utlenionej nie uszkadza tkanek wokół rany,
  • jednorazowe rękawiczki.

7. Zapisz się na kurs pierwszej pomocy

Bezpłatne kursy w ramach Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy organizuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we Wrocławiu. To dużo więcej niż teoria: wszystko można przećwiczyć pod okiem specjalistów, można też nauczyć się współpracy z innymi i poznać własne ograniczenia. To pozwala zachować zimną krew w sytuacji kryzysowej.

8. Gdy udzielasz komuś pomocy, zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Na przykład korzystaj z jednorazowych rękawiczek.

9. Zorientuj się, gdzie w najbliższej okolicy znajduje się AED

AED to sprzęt do przeprowadzania reanimacji. Możesz sprawdzić, gdzie go znajdziesz m.in. w aplikacji Ratownik. Warto też rozejrzeć się w takich miejscach jak np. szkoły, przedszkola, żłobki, basen, przychodnia lekarska, sklep Biedronka lub stacja Orlen. Czas podłączenia AED pełni kluczową rolę w akcji ratunkowej!

10. Pamiętaj o codziennym piciu wody

Nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia, pamiętaj o codziennym piciu wody, najlepiej z elektrolitami. To naprawdę bardzo ważna sprawa: odwodnienie grozi spadkiem koncentracji, niebezpiecznym zagęszczeniem krwi, źle wpływa na ciśnienie i powoduje mnóstwo innych problemów. Bez wody skomplikowana maszyneria ludzkiego ciała nie jest w stanie działać jak należy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl