Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Przyjęcie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego było niezbędne, aby posunąć inwestycję do przodu. W starej wersji teren był przeznaczony głównie pod zieleń parkową oraz funkcję rekreacyjną i sportową. W nowej jest również funkcja leśna, która została dodana na życzenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. KOWR jest prawnym właścicielem działek, o które zabiega miasto.
– Jak nigdy wcześniej, zbliżyliśmy się do realizacji tej inwestycji. Jesteśmy na finiszu prac zmierzających do tego, aby stać się właścicielem gruntów pod Zielony Klin Południa Wrocławia – powiedział Michał Młyńczak, wiceprezydent Wrocławia.
Zielona przestrzeń dla rekreacji, sportu i kultury
Najnowsza koncepcja Klina Wojszycko-Jagodzińskiego (inaczej nazywanego Zielonym Klinem Południa Wrocławia) to wypadkowa propozycji pomysłodawców, wizji urzędników, oczekiwań mieszkańców i wymogów formalnych.
Pomoc merytoryczną przy sadzeniu lasu zadeklarowało nadleśnictwo z Oławy, które jest częścią Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. – Całe zadane zrealizuje miasto Wrocław, natomiast Lasy Państwowe bardzo chcą nas wspierać – podkreśliła Katarzyna Szymczak-Pomianowska. – Zanim wyrośnie las, minie wiele lat. Natomiast realizując nasadzenia parkowe, ten docelowy kształt osiągniemy o wiele szybciej.

10 stref – koncepcja Klina Wojszycko-Jagodzińskiego
Planowany zielony obszar parkowo-leśny jest w koncepcji podzielony na 10 stref:
- międzypokoleniowa strefa aktywności (m.in. szachy, fontanna),
- przyszkolna strefa sportu (boiska, korty tenisowe),
- młodzieżowa strefa aktywności (np. siłownia zewnętrzna, skatepark),
- ogród społeczny (m.in. grządki, sad, altana),
- główna strefa sportu (boiska, tenis stołowy, siłownia plenerowa),
- strefa kultury (amfiteatr drewniany, oczko wodne, polana rekreacyjna),
- strefa przyrodnicza (pomosty drewniane, ścieżki, taras),
- plac zabaw z elementami wodnymi (np. sztuczna rzeka, wieża ze zjeżdżalniami, tyrolka),
- rodzinna strefa piknikowa (parkiet taneczny, oczko wodne, strefa do ćwiczeń fizycznych, wozy z jedzeniem i inne),
- mała strefa sportu (np. wspinaczka).

– O szczegółach i finalnym wyglądzie poszczególnych stref będziemy mogli powiedzieć nieco więcej, gdy teren już prawnie stanie się własnością Wrocławia. Wtedy zlecimy opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej. Już teraz jednak wiemy, jakie są oczekiwania mieszkańców, które chcemy zrealizować – wyjaśnił Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Koncepcja zakłada gospodarowanie wodami opadowymi, poparte złożonymi modelami hydrodynamicznymi, zleconymi przez spółkę MPWiK. To rejon rzeki Brochówki, którą należy jak najbardziej odciążać, poprzez retencjonowanie wód opadowych na terenach zielonych, w tym wypadku na obszarze planowanego parku.
Z całą koncepcją Klina Wojszycko-Jagodzińskiego można zapoznać się na stronie ZZM – tutaj.
Rola mieszkańców i ogródki działkowe
Mieszkańcy odgrywają ważną rolę w procesie tworzenia koncepcji zagospodarowania tego terenu. Ostatnie konsultacje rozpoczęły się już w grudniu ubiegłego roku i trwały do stycznia, aby dać każdemu możliwość zgłoszenia uwag. Mieszkańcy prosili m.in. o pozostawienie ogródków działkowych.
– Zgodnie z wyrażonymi oczekiwaniami społecznymi, projekt przewiduje zachowanie ogródków działkowych Azalia i Jedność przy ul. Terenowej – zaznaczył Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UMW. – Z założenia są one bardzo ważnym elementem struktury zielonych miejsc Wrocławia. Wspólna praca z mieszkańcami i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa pozwala nam stworzyć przestrzeń, która łączy funkcje leśne, rekreacyjne i sportowe, odpowiadając na potrzeby wrocławian

Klin ma powstać na obszarze ograniczonym ulicami Terenową, Buforową, Maszkowskiego, Wspólną, Smardzowską i Granitową.