Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Szalony naukowiec? Już nie. Dziś wynalazki techniczne i technologiczne muszą odpowiadać na potrzeby rynku. Dlatego do konkursu „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” mogą zgłaszać się:
- indywidualni twórcy,
- studenckie koła naukowe,
- uczelnie,
- dyrekcje przedsiębiorstw i instytutów.
– Zachęcamy wszystkich, którzy pracują nad konkretnym wynalazkiem, do składania swoich prac – mówi Monika Kołodziejczak z Naczelnej Organizacji Technicznej.
W tym roku w finale znalazły się cztery wynalazki. Zwycięzca zawalczy o ogólnopolski tytuł Mistrza Techniki.
Jajo, które bada parametry wody
Wynalazek nosi tytuł: Urządzenie do badania rozkładu prędkości wody na wybranej głębokości. Służy ono do pomiaru prędkości, przepływu oraz jakości wody (patent PL241623).

Jak funkcjonuje Jajo – bo tak nazywają swój wynalazek dr inż. Maciej Gruszczyński i inż. Jan Błotnicki – wyjaśnia Jan Błotnicki:
– Dzięki zamontowanej silnej diodzie możemy obserwować ruch cząstki, czyli naszego Jaja, za pomocą kamery umieszczonej nad powierzchnią badanego obszaru, a elektroniczny system nadzoruje i pozycjonuje cząstkę na wybranej przez nas głębokości. W ten sposób możemy mierzyć parametry jakościowe, począwszy od pH, temperatury, aż po przewodnictwo, mętność, zawartość tlenu w wodzie oraz zasolenie.
Ale to nie wszystko: – Umieszczając inteligentną cząstkę znacznikową w nurcie cieku uzyskujemy informacje o tym, jak zmienia się mierzony przez nas parametr w trajektorii ruchu cząstki, otrzymując dane przestrzenne, a nie punktowe. Nie jest możliwe, by zebrać tyle danych w tak krótkim czasie za pomocą tradycyjnych technik pomiarowych, które umożliwiają pomiar jedynie w punkcie – podkreśla inżynier z UPWr.
Wynalazek zgłosił Uniwersytet Przyrodniczy.

Mierzy w ruchu, czy taśmy transportujące są w dobrym stanie
W finale znalazło się też urządzenie diagnostyczne do pomiaru grubości taśm przenośnikowych w ruchu wykorzystywanych w transporcie poziomym. Dzięki niemu można ocenić stan, grubość i zużycie taśm przenośnikowych w górnictwie odkrywkowym i podziemnym.
Wynalazek zgłosił Wydział Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.
Kosmiczne laboratorium
Nazwa wynalazku jest bardziej skomplikowana od potocznego "kosmiczne laboratorium". To: payload w rozmiarze 2U dla platform satelitarnych typu CubeSat, który umożliwia przeprowadzenie eksperymentu z wykorzystaniem materiału biologicznego na orbicie LEO (ang. Low Earth Orbit).
Payload w tym przypadku to małe laboratorium o wymiarach 10 × 10 × 10 centymetrów i wadze do 1,33 kg, które umożliwia przeprowadzenie badań biologicznych w przestrzeni okołoziemskiej. Wynalazek zgłosił Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej.
W styczniu 2022 roku na niskiej orbicie okołoziemskiej umieszczono właśnie taki payload. Do tej pory przeprowadzono eksperymenty na grzybach i ziarnie rzeżuchy.
Probiotyki dla gołębi
Produkty probiotyczne dla hodowców gołębi pocztowych – KMZ Volantor. Wynalazek zgłosił Probiolife sp. z o. o., Dolnośląski Akcelerator Technologii i Innowacji sp. z o. o.
Produkty probiotyczne powstały we współpracy z Kołami Hodowców Gołębi. Produkty podawane są gołębiom, aby poprawić ich sprawność i zregenerować ich organizmy.
Jakie wynalazki są przyjmowane do konkursu
Nagrody w Konkursie przyznawane są za osiągnięcia z roku poprzedniego. Można zgłaszać rozwiązania, które dotyczą:
- nowych technologii w medycynie;
- nowoczesnych technologii komunikacyjnych (informatyka);
- innowacji w edukacji;
- konstrukcji obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu i materiałów;
- procesów technologicznych;
- kompleksowej mechanizacji i automatyzacji procesów wytwórczych;
- zmniejszenia zużycia materiałów, surowców i energii w procesie produkcji;
- rozwiązań organizacyjno-ekonomicznych;
- ochrony środowiska oraz warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
W jury zasiadają członkowie stowarzyszeń naukowych, inżynierowie i technicy górnictwa, przemysłu chemicznego, rolnictwa, przemysłu naftowego, elektryków, komunikacji, budownictwa.
O tym, kto zwycięży konkurs „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” Naczelnej Organizacji Technicznej, dowiemy się w połowie grudnia.