Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Projekt społeczny „Koperta życia” skierowany jest do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Jego celem jest uświadomienie mieszkańców miasta o znaczeniu posiadania, w miejscu ogólnie dostępnym, szczegółowych informacji dotyczących ich stanu zdrowia, które mogą być wykorzystane przez służby medyczne w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia.
„Koperty życia” od 10 września. Gdzie je zdobyć?
Pierwsza edycja rozpowszechniania „kopert życia” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wrocławskich seniorów oraz pozytywnym odzewem ze strony lekarzy i ratowników medycznych. Dlatego też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu po raz kolejny rusza z tą akcją. Do końca roku rozpowszechnionych zostanie 10 tysięcy takich kopert. Będą rozdawane od 10 września, poprzez Centra Seniora, Dzienne Domy Seniora, opiekunów i pracowników socjalnych MOPS oraz przy okazji eventów organizowanych przez miasto dla osób starszych, jak „Dni Seniora”.
– W kopercie życia znajdują się wszystkie informacje dotyczące zdrowia seniora, czyli jakie leki przyjmuje, na co choruje lub czy jest na coś uczulony. Umieszcza to w miejscu widocznym - na drzwiach lodówki, przypięte magnesem, a jeśli jest to niemożliwe, bo np. lodówka jest w zabudowie, to w lodówce. Gdy przyjeżdża ratownik medyczny i widzi, gdzie jej szukać. Otwiera ją i od raz może podjąć dobre działania – dodaje Mańkowski.

Realna pomoc w ratowaniu życia
„Koperta życia” ma ułatwić służbom medycznym udzielenie pomocy pacjentowi. W praktyce stanowi nie tylko nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej akcji ratującej życie, ale przy okazji zwiększa również poczucie bezpieczeństwa u osób, które ją posiadają w swoim domu.
W skład „koperty życia” wchodzą:
- karta informacyjna przeznaczona do uzupełnienia wraz z woreczkiem foliowym z zamknięciem strunowym, zabezpieczającym jej zawartość,
- magnes na lodówkę z logo projektu, za pomocą, którego można przymocować kartę informacyjną na lodówkę,
- naklejka na lodówkę informująca służby medyczne o istnieniu karty informacyjnej, która umieszczona jest wewnątrz lodówki. To alternatywa dla osób, które nie mają możliwości przyczepienia magnesu do lodówki, np. w przypadku lodówek w zabudowie.
W karcie informacyjnej należy podać następujące informacje:
- grupę krwi,
- dane osobowe,
- kontakt do najbliższych,
- przebyte choroby,
- wszelkie uczulenia,
- przyjmowane leki,
- imię i nazwisko lekarza prowadzącego,
- informacje dodatkowe, istotne dla służb medycznych, np. że pacjent ma wszczepiony stymulator serca,
- numery telefonów alarmowych.

Dane w „kopercie życia” powinny być zawsze aktualne
Kartę informacyjną należy wypełnić wielkimi literami i podpisana własnoręcznym czytelnym podpisem w celu potwierdzenia prawdziwości zawartych w niej danych. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby lekarz rodzinny pomógł pacjentowi wypełnić tę kartę, bo to jeszcze bardziej uwiarygadnia zawarte w niej dane.
Następnie „kopertę życia” należy umieścić na lodówce za pomocą dołączonego do zestawu magnesu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, kartę informacyjną trzeba włożyć do środka na górną półkę, a na lodówkę przykleić naklejkę, aby służby ratunkowe były poinformowane, że znajduje się ona wewnątrz.
Karta informacyjna powinna być aktualizowana na bieżąco, czyli za każdym razem, kiedy sytuacja zdrowotna pacjenta ulega zmianie. W razie konieczności zmiany danych, kartę informacyjną można będzie znaleźć na stronie internetowej wrocławskiego MOPS-u i ją samodzielnie wydrukować.
Udział w projekcie jest dobrowolny i bezpłatny.