Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Na mapie zaznaczone są najważniejsze adresy oraz praktyczne porady, które pomogą załatwić niezbędne formalności po przyjeździe oraz poczuć się pewnie we Wrocławiu. Mapa w językach ukraińskim i polskim przydatna będzie również dla osób przyjmujących uchodźców do swoich domów, a także wolontariuszy, nauczycieli czy urzędników.
Mapa Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy. Ponad 50 adresów i telefonów oraz praktyczne wskazówki
Zarówno pierwsza, jak i druga edycja mapki jest jedyną tego typu publikacją we Wrocławiu przeznaczoną właśnie dla nowo przybyłych osób.
Gdzie można odebrać mapę Wrocławia dla uchodźców z Ukrainy [LOKALIZACJE]
Mapa Wrocławia ukazała się w nakładzie 20 000 egzemplarzy. Od czerwca jest ona dostępna w:
- Przejściu Dialogu przy ul. Świdnickiej 19,
- punkcie wsparcia w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1-3,
- punktach noclegowych dla uchodźców z Ukrainy,
- wybranych przedszkolach i szkołach,
- filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Mapa jest dostępna do pobrania również w wersji online na stronie Wielokulturowego Wrocławia w zakładce Biblioteka.
Czytaj także: Wrocławska mapa dla migrantów
WroMigrant – miejski punkt dla migrantów we Wrocławiu
Miejski punkt WroMigrant powstał w 2019 r. z inicjatywy WCRS, jako odpowiedź na wzrost migracji do Wrocławia i potrzebę udzielania informacji migrantom zarówno już mieszkających w mieście, jak i dopiero przybyłych.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę zespół WroMigrant poszerzył zakres konsultacji w Przejściu Dialogu. Konsultacje stacjonarne odbywają się od poniedziałku do soboty przy ul. Świdnickiej 19. We współpracy z zespołami Okręgowej Izby Radców Prawnych, Instytutu Praw Migrantów i wolontariuszami od lutego 2022 udzielono wsparcia informacyjnego prawie 20 tysiącom osób.
– Będziemy kontynuować nasze dyżury – stacjonarne, mailowe, telefoniczne – przez całe lato, od poniedziałku do soboty. Nasze konsultacje są bezpłatne, udzielamy je po ukraińsku, rosyjsku, angielsku, białorusku i polsku. Udzielamy informacji np. o tym jak i gdzie wyrobić numer PESEL ze statusem UKR, o jakie świadczenia można się ubiegać, jak zapisać dziecko do przedszkola czy szkoły, gdzie szukać ofert pracy czy jak umówić się do lekarza – opowiada Paulina Maciak.
Wszystkie osoby zainteresowane otrzymaniem lub dystrybucją mapy są proszone o kontakt z zespołem „WroMigrant” poprzez e-mail: wromigrant(at)wcrs.pl.