Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Mikołaj z prezentami zorganizowanymi przez fundację odwiedził wszystkie wrocławskie domy opieki. My przekazujemy fotorelację z tego przy ul. Mącznej.
Świąteczny klimat w domach dla seniorów
W dziennych domach opieki spotkania wigilijne wraz z rozdawaniem prezentów już się kończą, ale w całodobowych placówkach, w których seniorzy mieszkają przez okrągły rok, prawdziwe wigilie organizowane będą tradycyjnie 24 grudnia.

– Zawsze biorę udział w tych wigiliach, staram się spędzić czas przynajmniej z podopiecznymi dwóch domów. Gdy podczas pandemii nie było to możliwe, czułam, że moja rodzinna wigilia jest niepełna, brakowało mi poprzedzających ją spotkań z naszymi seniorami – opowiada Patrycja Karpicz. – Jestem wdzięczna naszym pracownikom, niezwykle zaangażowanym w to, aby te wigilie mogły mieć miejsce w przystrojonych domach. Poświęcają mnóstwo czasu i energii na to, aby stworzyć dla seniorów odpowiedni nastrój.
Domy opieki we Wrocławiu
Na terenie Wrocławia jest 13 domów pomocy społecznej. Cztery prowadzi Miejskie Centrum Usług Socjalnych, a dziewięć organizacje pozarządowe na zlecenie miasta.
Jest w nich 1116 miejsc o różnych profilach - najwięcej dla przewlekle, somatycznie chorych i w podeszłym wieku. Tu czas oczekiwania na miejsce wynosi do trzech miesięcy. Najdłużej czeka się na miejsce do domu pomocy społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych - nawet do kilkudziesięciu miesięcy. Wrocław kieruje wówczas osoby chore do domów w innych częściach Polski.
Kto może zamieszkać w domu opieki?
Miejsca te przeznaczone są dla osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, które nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i nie można im zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. Decyzję wydaje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Dla kogo są dzienne domy pomocy?
Na terenie Wrocławia jest 10 dziennych domów pomocy. Osiem z nich prowadzi Miejskie Centrum Usług Socjalnych, a dwa MOPS. Łącznie są w nich 394 miejsca.
Korzystać z nich mogą osoby, których wiek, choroba lub niepełnosprawność nie pozwalają na zupełnie samodzielne życie i nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w zajęciach tam organizowanych.
Skierowanie do dziennego domu pomocy wystawiają pracownicy zespołów terenowej pracy socjalnej. Osoby, które chcą skorzystać ze wsparcia powinny kontaktować się z zespołem obsługującym ich rejon. Decyzję w tym zakresie wydaje MOPS.
[greetingCard cardSet=christmas_2024]