– Urządzenie zostało zbudowane na bazie przyczepy, dlatego jest w pełni mobilne i łatwe w transporcie. Może być wykorzystywane nie tylko do dezynfekcji osób wchodzących na imprezy masowe, uczestników wydarzeń kulturalnych czy sportowych, ale także odwiedzających szpitale, szkoły czy zakłady pracy – wyjaśnia dr inż. Tadeusz Lewandowski z Wydziału Mechanicznego PWr, pełnomocnik dziekana ds. współpracy z gospodarką.
Po raz pierwszy stację zaprezentowano pod koniec sierpnia przed meczem piłkarskim Ślęza Wrocław – Ruch Chorzów. Tym razem stanęła ona w miasteczku studenckim i korzystają z niej studenci kwaterujący się w akademiku T–15.
W projekcie zastosowano technikę zamgławianie wodą ozonowaną. Zarówno metoda, jak i stosowany środek są całkowicie bezpieczne i mogą być aplikowane bezpośrednio na ubranego człowieka, bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń ciała ludzkiego.
Mobilna stacja do dezynfekcji zbudowana przez naukowców i studentów z PWr we współpracy z firmą Polcamp, źródło: PWr
Projekt urządzenia jest pracą dyplomową Dawida Marchewki, studenta ostatniego roku niestacjonarnych studiów inżynierskich na kierunku Mechanika i budowa maszyn prowadzonym na Wydziale Mechanicznym PWr.
Stacja pozostanie na Wittigowie do czwartku, 1 października 2020 r.
mat.pras.