wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Idą potężne deszcze. Prezydent powołał sztab kryzysowy
Kliknij, aby powiększyć
Od czwartku nad Wrocławiem przewidywane są potężne opady deszczu. Na zdjęciu niż genueński nad Polską, mapa pogodowa IMGW
Od czwartku nad Wrocławiem przewidywane są potężne opady deszczu. Na zdjęciu niż genueński nad Polską, mapa pogodowa

- Potężne opady deszczu, podtopienia, a nawet lokalne powodzie - specjaliści ostrzegają przed skutkami niżu genueńskiego, który nadciąga nad południowo-zachodnią Polskę. W związku z ostrzeżeniami IMGW dla Wrocławia prezydent miasta Jacek Sutryk powołał sztab kryzysowy.

Reklama

- Od czwartku, 12 września, do niedzieli, 15 września, w niektórych regionach naszego kraju spadnie nawet do 200 mm - 300 mm deszczu na metr kwadratowy, w skrajnych przypadkach nawet około 400 mm - przewidują specjaliści z grupy BurzeInfo, zajmujący się prognozowaniem meteorologicznym. - Niż atmosferyczny ściąga sporo wilgoci znad Morza Śródziemnego, co objawi się potężnymi opadami w naszej części Europy.

Hubert Żurawski dodaje: - To opady porównywalne z tymi w roku 1997, kiedy powódź nawiedziła sporą część Polski. W dodatku spodziewane teraz deszcze obejmą także dużą część Czech. Pamiętajmy, że część dorzecza Odry obejmuje także tamten rejon.

W związku z ostrzeżeniami IMGW dla Wrocławia prezydent miasta Jacek Sutryk powołał sztab kryzysowy.

Od 12 do 16 września we Wrocławiu może spaść do 380 litrów wody na metr kwadratowy. To absolutny rekord w historii Wrocławia. W czasie sierpniowych, nawalnych opadów, spadło 77 litrów przez 18 godzin. Wszystkie służby postawione są w stan najwyższej gotowości.
Urząd Miejski Wrocław, komunikat

We Wrocławiu odwołano także miejskie imprezy. 

Meteorolodzy przewidują, że chociaż padać może nad większą częścią Polski, lecz największe opady obejmą Dolny Śląsk, Opolszczyznę i Śląsk. W rejonach górskich spadnie nawet 300 - 400 mm deszczu na metr kwadratowy.

Hubert Żurawski, BurzeInfo - W górskich miejscowościach w takich momentach niewielkie potoki błyskawicznie zamieniają się w rwące rzeki.

Stany wód na Odrze oraz Nysie Kłodzkiej przy spełnieniu się obecnych prognoz wzrosną w bardzo dużym stopniu. Miejmy nadzieję, że infrastruktura, która powstała na terenie dorzecza Odry, że zbiornikiem Racibórz Dolny na czele, zminimalizują potencjalne zagrożenie powodziowe.
Serwis BurzeInfo, komunikat

– Największe przyrosty stanów wody są prognozowane w piątek, sobotę i niedzielę. Istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia się lokalnych wezbrań. Na wielu stacjach hydrologicznych możliwe będzie przekroczenie stanów umownych. Drugim zagrożeniem będą podtopienia na obszarach miejskich. Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejski systemy kanalizacyjne. Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi od piątku do niedzieli – informuje IMGW.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl