Lekarze ze szpitala wojskowego jako pierwsi w Polsce wszczepili nowy model endoprotezy stawu biodrowego, w którym zastosowano innowacyjny trzpień sztucznego stawu.
Trzpień to jeden z elementów protezy, który wprowadza się do kości udowej, i na który zakłada się następnie głowę endoprotezy. Wspólnie imitują po zabiegu naturalny staw biodrowy. Trzpień zastępuje w stawie pacjenta zmienioną zwyrodnieniowo część kości udowej.

Nowy implant nie różni się zasadniczo kształtem i zasadami osadzenia od tych poprzednio stosowanych, lecz pewne jego cechy mają wpływ na bezpieczeństwo pacjenta oraz tempo leczenia:
- charakteryzuje się znacznie lepszymi warunkami wgojenia oraz dodatkowym kołnierzem, który zapewnia wyraźnie lepszą stabilnością całego stawu;
- zastosowano w nim nowoczesną powłokę z napylonego materiału mineralnego (hydroksyapatyt połączony z porowatym tytanem), co zwiększa trwałość połączenia pomiędzy kością pacjenta a nową protezą.
Operacja 65-letniego mężczyzny z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego trwała około godziny. Przeprowadzili ją lekarze z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Głównymi operatorami byli ordynator ortopedii, ppłk dr n. med. Robert Zdziarski oraz jego zastępca, ppłk lek. Jacek Słysz.
Rocznie ortopedzi z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego wykonują ok. 300 zabiegów implantacji protez stawu biodrowego oraz niewiele mniej endoprotez stawu kolanowego.
Źródło: materiały prasowe