Latarnie gazowe - jako powszechne oświetlenie - pojawiły się we Wrocławiu w połowie XIX wieku. Tradycja ich zapalania przez latarnika jest kontynuowana do dziś.
- Obecnie opiekujemy się 98 zabytkowymi latarniami gazowymi. Roczny koszt eksploatacji to około 350 tys. złotych – informuje Klaudia Piątek z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, pod który – od 1996 roku – podlega oświetlenie gazowe Ostrowa Tumskiego.

Jak co roku ZDiUM ogłosił przetarg na obsługę, eksploatację i konserwację oświetlenia gazowego na terenie Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu. Trwa właśnie wybór wykonawcy na 2023 rok.
Latarnik z Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu. Co należy do jego obowiązków?
- Obsługa i konserwacja urządzenia oświetlenia gazowego. Na przykład: codzienne zapalanie i gaszenie lamp gazowych oraz wykonywanie oględzin stanu gazowych urządzeń oświetleniowych w trakcie zapalania i gaszenia lamp.
- Prowadzenie dziennika codziennej obsługi.
- Prowadzenie konserwacji urządzeń oświetlenia gazowego, która polega na usuwaniu usterek wynikających z pracy oświetlenia oraz prowadzenie prac związanych z utrzymaniem urządzeń oświetleniowych w należytym stanie (np. likwidowanie awarii w urządzeniach oświetlenia gazowego, czyszczenie szyb i odbłyśników opraw, oczyszczanie słupów z naklejanych plakatów, reklam i ogłoszeń i monitorowanie stanu ich czystości).
- Systematyczne kontrolowanie (badanie) szczelności instalacji i ocena stanu technicznego gazowych urządzeń oświetleniowych (dwa razy w tygodniu) oraz usuwanie ujawnionych nieszczelności.
Latarnik z Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu. Z czego składa się jego strój?
Strój latarnika powinien składać się z:
- cylindra w kolorze czarnym (styl kominiarski)
- peleryny, która jest dwuczęściowa: długa do kolan latarnika (dolna) oraz krótka (górna), zakrywająca ramiona latarnika do łokcia. Czarna, matowa peleryna wykonana jest z wodoodpornego materiału, ma stójkę wokół szyi. Przy stójce i na brzegach krótkiej (górnej) peleryny znajduje się podwójna lamówka. Lamówka ma kolor czerwony i żółty (barwy flagi miasta Wrocławia). Peleryna jest zapinana z przodu, na piersi na dwie zapinki z metalowymi guzikami w kolorze złotym. Z przodu, na krótkiej pelerynie po lewej stronie ciała latarnika wyszyty jest herb miasta Wrocławia o wysokości 9 cm. Herb należy wyszyć na czarnym tle peleryny nićmi w kolorach: czerwonym, białym oraz złotym.
- spodni w kolorze czarnym.
- butów sznurowanych w kolorze czarnym.
Tak wyposażony, latarnik może ruszać na obchód.