Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Park Mamuta we Wrocławiu – historia powstania
Park Mamuta to zwycięski projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego z 2014 roku. Do jego budowy zaangażowanych było wiele osób, m.in. studenci Politechniki Wrocławskiej, mieszkańcy oraz Rada Osiedla Oporów. Sam motyw przewodni nie jest tutaj przypadkowy – w 1994 r. na Oporowie znaleziono bowiem prawdziwy cios mamuta. To dzięki temu znalezisku Ślężański Mamut nazywany jest często Cioskiem.
Park powstawał przez 4 lata, ponieważ wymagał dopełnienia wielu formalności, m.in. uzyskania zgód na inwestycję od zarządcy rzeki Ślęza oraz firmy TAURON. Sieć wysokiego napięcia znajdująca się na terenie tej wrocławskiej atrakcji musiała zostać przebudowana – bez tego nie można byłoby stworzyć przy ul. Bukowskiego terenów rekreacyjnych. Problematyczny okazał się także przetarg, który miał wyłonić wykonawcę całego projektu. Ogłaszany był on czterokrotnie, jednak bez skutku.
Realizacja parku Mamuta ostatecznie odbyła się w 3 etapach:
- I etap – wstępne oczyszczanie terenu, wycinka i karczowanie drzew, utylizacja odpadów, a także demontaż słupów energetycznych;
- II etap – wykonanie samego mamuta, czyli konstrukcji zabawowej dla dzieci i młodzieży. Wykonano także nawierzchnię placu zabaw, ścieżkę, drewniany przystanek i zamontowano kosze na śmieci oraz tablice informacyjne;
- III etap – na tym etapie zrealizowano m.in. kolejne fragmenty ścieżek żwirowych, totemy powitalne czy stojaki rowerowe. Nasadzono także zieleń i odnowiono rzeźbę Tellera.
W 2019 r. mieszkańcy Oporowa w ramach akcji Wrośnij we WROcław posadzili na terenie parku również drzewa owocowe – głównie jabłonie i wiśnie, a także nowe buki, brzozy, klony, kasztany i lipy. Inwestycja z Funduszu Osiedlowego Oporowa z 2019 r. umożliwiła również rozbudowę placu zabaw dla dzieci, a także rewitalizację skwerku na rogu ul. Bukowskiego i Solskiego.
W 2020 r. do WBO zgłoszono kolejny projekt, który uwzględnił stworzenie rowerowej części parku, czyli wyczynowego toru treningowego. Elementami konceptu są trzy górki rekreacyjno-widokowe i tzw. MAMUTRACK, czyli rowerowe tory o różnych poziomach trudności (MINItracki dla najmłodszych, PUMPtracki, JUMPtracki oraz URBANtracki). Zagospodarowana zostanie wschodnia część parku o powierzchni 7 ha.
Park Mamuta we Wrocławiu, czyli odpoczynek i rekreacja
Największą atrakcją wrocławskiego parku jest ogromny mamut o wysokości 8 metrów, który stanowi jednocześnie plac zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ma on dwie duże zjeżdżalnie w kształcie mamucich ciosów. Samych wejść jest kilka, a każde z nich prezentuje zupełnie inny poziom trudności. Na zewnątrz po obu stronach znajdują się także ścianki wspinaczkowe. Wokół mamuta rozstawione są też huśtawki i piaskownica.
Park Mamuta to także zielone tereny przeznaczone dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas. MAMU-SAD jest miejscem, gdzie można urządzać pikniki we Wrocławiu oraz odpocząć wśród jabłoni. Owoce można zrywać i zjadać. Nieopodal znajdują się liczne ławeczki oraz stoliki do gier planszowych, z których wrocławianie chętnie korzystają.
CROSS-MUT jest z kolei strefą, gdzie stoją maszyny sprawnościowe. To plenerowa siłownia dla dorosłych użytkowników parku. Dookoła posadzone są także drzewa i krzewy, co stanowi o idealnym miejscu na weekendowe spacery z rodziną czy przyjaciółmi w stolicy Dolnego Śląska.
Wrocławski park Mamuta – dojazd i parking
Park Mamuta znajduje się przy ul. Bukowskiego we Wrocławiu. Dojdziemy tam zarówno piechotą z parku Grabiszyńskiego, jak i wysiadając na przystanku Oporów, korzystając z komunikacji miejskiej. Dojeżdżają tam:
- tramwaje: 4, 11, 20;
- autobusy: 107, 119, 125, 132, 143, 144.
Zmotoryzowani mogą z kolei zaparkować niedaleko Wzgórza Oporowskiego przy pętli tramwajowej na ul. Grabiszyńskiej 337.