Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Warszawskie Okęcie, Kraków-Balice, Gdańsk, Katowice-Pyrzowice i Port Lotniczy Wrocław. Te lotniska dają podróżnym możliwość szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego.
Paszport tymczasowy wydawany jest po potwierdzeniu tożsamości i obywatelstwa. Punkt obsługują pracownicy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.
Na lotnisku we Wrocławiu punkt działa, od 28 kwietnia 2025 roku, w terminalu pasażerskim, w strefie ogólnodostępnej, w pobliżu stanowiska informacji.
Na lotnisku paszport tymczasowy wydawany jest po potwierdzeniu tożsamości i obywatelstwa, na podstawie danych dostępnych w Rejestrze Dokumentów Paszportowych, rejestrze PESEL oraz Rejestrze Dowodów Osobistych. Zdjęcie do dokumentu wykonywane jest na miejscu.
Termin ważności paszportu tymczasowego dostosowywany jest indywidualnie do sytuacji – może wynosić od 1 dnia do maksymalnie 365 dni.
30 tysięcy szybkich paszportów. Gdzie, można wyrobić paszport tymczasowy
Wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak, wyraził publicznie nadzieję, że punkt z paszportami tymczasowymi będzie na każdym lotnisku w Polsce. Niebawem otworzą taki w Poznaniu. W ministerstwie słyszymy, że o naszym mieście na razie nie ma mowy. — Obecnie nie prowadzimy rozmów na temat otwarcia takiego punktu na lotnisku we Wrocławiu. Jednak stale analizujemy sytuację i ewentualne decyzje będą podejmowane w przyszłości — przekazuje Jacek Dobrzyński, rzecznik MSWiA.
W liczbach sytuacja wygląda tak: 30 tysięcy dokumentów wydanych na 4 lotniskach (stan na 10 stycznia). W podziale na miasta:
- 23 876 w Warszawie,
- 2 284 w Katowicach,
- 2 018 w Gdańsku,
- 1 603 w Krakowie.
Czym i dla kogo jest szybki paszport
To dokument zastępujący standardowy paszport lub dowód osobisty w sytuacjach wyjątkowych. Na lotnisku może go otrzymać osoba, która:
- przed wylotem utraciła dokument tożsamości uprawniający do odbycia zaplanowanej podróży,
- zapomniała zabrać ze sobą dokument tożsamości wymagany do odbycia zaplanowanej podróży,
- przed wylotem zorientowała się, że posiadany dokument tożsamości utracił ważność lub okres jego ważności jest zbyt krótki do odbycia podróży do danego kraju,
- dysponuje ważnym biletem lotniczym na wyjazd zagraniczny.
Przykład (podlegający ocenie i decyzji urzędnika): podróżny kupił bilety na Bali na dwa tygodnie i zorientował się, że jego paszport stracił ważność. Może tam polecieć z paszportem tymczasowym wyrobionym na lotnisku.
Termin ważności dokumentu jest dobierany do okoliczności uzasadniających jego wydanie, przy czym nie może być dłuższy niż 365 dni.
Szybki paszport tymczasowy. Co przygotować i ile to kosztuje
Przy składaniu wniosku o paszport tymczasowy na lotnisku trzeba mieć:
- dokumentu potwierdzającego tożsamość (jeśli jest);
- bilet lotniczy na podróż zagraniczną;
- fotografię do dokumentu – jeśli jej nie ma, wykona ją urzędnik w punkcie wydawania paszportów tymczasowych.
Koszt to 30 złotych. Płaci się wyłącznie kartą w punktach na lotniskach.
O paszport tymczasowy można ubiegać się nie wcześniej niż 2 dni robocze przed zaplanowanym wylotem.
Uwaga! Paszport tymczasowy nie działa we wszystkich krajach. Niektóre mogą odmówić wjazdu na podstawie takiego dokumentu. Można to sprawdzić u konsula danego państwa lub na tej stronie.