Piesza pielgrzymka z Wrocławia do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy, jedna z najliczniejszych w Polsce, organizowana jest co roku z okazji odpustu ku czci patronki Dolnego Śląska i archidiecezji wrocławskiej. W zeszłym roku wędrowało w niej 8 tysięcy ludzi, wśród nich ponad 100 duchownych.
Czytaj także: Piesza pielgrzymka z Wrocławia do Trzebnicy. Tysiące wiernych ruszyło do grobu św. Jadwigi [DUŻO ZDJĘĆ]
Aleksandra i Tomasz chodzą co roku z rodzinami
Od ponad 20 lat do Trzebnicy pielgrzymuje Tomasz Żmuda z rodziną: — Dla mnie jest to taki epilog, dopełnienie wrocławskiej pielgrzymki na Jasną Górę.
Trasa z Wrocławia do Częstochowy mierzy 220 kilometrów. Do Trzebnicy – 28 km. Spacerek? — Nie do końca, bo obie są w innym czasie. Teraz jest chłodniej i idzie się szybciej, ponieważ trzeba zdążyć na mszę w bazylice, dlatego ta październikowa też jest wymagająca — tłumaczy Tomasz, który jak zwykle pójdzie w grupie oławskiej złożonej z ponad 400 osób (podczas przejścia do Częstochowy liczyła 60, a cała kolumna – 1,6 tysiąca pątników).
Na szlaku do Trzebnicy co roku spotkać można ludzi w różnym wieku: dzieci, młodzież, seniorów, a nawet niemowlaki pchane w wózkach przez rodziców. — Przyznam, że to niesamowite, że nasze dzieci w przedziale od 10 do 20 lat chodzą z nami. O dziwo, nie musimy ich do tego namawiać — opowiada Aleksandra, która podczas wędrówki zaspokaja swoją potrzebę bycia we wspólnocie Kościoła.
45. piesza pielgrzymka do grobu św. Jadwigi Śląskiej rozpocznie się 12 października o godzinie 6:00 w katedrze na Ostrowie Tumskim. Zakończy się mszą świętą w Trzebnicy o godz. 16:30. Nie trzeba się zapisywać.
Odkrycie szczątków księżnej Śląska w Trzebnicy
W 2020 roku, w trakcie prac badawczych i konserwatorskich przy sarkofagu św. Jadwigi Śląskiej, doszło do odkrycia jej doczesnych szczątków. Natrafił na nie kamieniarz Kazimierz Durawa podczas wiercenia w murze ceglanym.
Znalazł połyskującą złotem i srebrem urnę, która zachowała się w znakomitym stanie. „Pod nią odkryto ołowianą tabliczkę z informacją po łacinie, że są to relikwie złożone w sarkofagu w 1679 roku i przeniesione na to miejsce w 1764. Warstwa gipsu zmieszanego z węglem przekonują nas, że od 256 lat nikt tu nie zaglądał” — napisał ks. Piotr Filas z Trzebnicy.
W czasie pandemii relikwie zostały złożone na wieży trzebnickiej bazyliki, aby każdy je widział i modlił się o oddalenie zagrożenia.
Modlitwa za wstawiennictwem św. Jadwigi Śląskiej
Panie Jezus Chryste, dawco życia i śmierci, który dałeś nam Niebieską Patronkę, świętą Jadwigę. Do Twojej Służebnicy od pokoleń przychodzą wierni w trudnych momentach życia, aby prosić Cię o potrzebne łaski za jej wstawiennictwem. Wejdź w nasze życie i naszą codzienność i błogosław światu, Europie, ojczyźnie, naszym rodzinom i nam samym. Spraw za wstawiennictwem św. Jadwigi, która pochylała się nad biednymi i chorymi, spiesząc im z pomocą, abyśmy w tych chwilach uciekali się pod płaszcz naszej Patronki i doświadczali Twojej obecności. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.