Czas biegnie niewiarygodnie szybko – chociaż trudno w to uwierzyć, w najbliższą niedzielę (1 października) Polinka będzie obchodzić swoje 10. urodziny! Swój pierwszy kurs odbyła 1 października 2013 roku.
Zapraszamy na pokład!
Koniecznie zajrzyj też do galerii zdjęć, bo z okazji urodzin nasz fotoreporter obfotografował Polinkę z każdej strony. Znajdziesz tam m.in. zdjęcia z wnętrza wagoników i stacji, elementy mechanizmu, no i oczywiście widoki z góry.
Przejażdżka z pięknymi widokami
Polinka, czyli całoroczna dwutorowa kolejka linowa łącząca Kampus Główny Politechniki Wrocławskiej ze znajdującym się po drugiej stronie Odry Kampusem Na Grobli, powstała po to, by ułatwić życie studentom, doktorantom i pracownikom uczelni. Zanim ją zbudowano, przemieszczanie się między tymi dwoma punktami zabierało sporo czasu, bo trzeba było iść naokoło – przez most Grunwaldzki.
Szybko okazało się, że krótka wycieczka czerwoną gondolą interesuje nie tylko osoby związane z Politechniką: kolejkę pokochali wrocławianie (zwłaszcza ci najmłodsi) i turyści. A wszystko przez oszałamiające widoki. Z gondoli widać m.in. zoo, Halę Stulecia, fontannę multimedialną, wieżę ciśnień na Grobli, most Grunwaldzki, Kredkę i Ołówek i wiele innych charakterystycznych dla naszego miasta obiektów. Dzięki kolejce łatwiej także dotrzeć do Hydropolis.
7 metrów nad wodą
Polinka ma dwie stacje: jedną przy gmachu C-13 na Wybrzeżu Wyspiańskiego, czyli słynnym Serowcu, drugą vis-à-vis GeoCentrum, w którym mieści się m.in. Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.
[articleGallery ids= names= type=single-image crop=wh]

Dwa kursujące nad Odrą wagoniki przemierzają 373 metry. Suną po grubych (ok. 36 mm) linach 7 metrów nad poziomem lustra wody Odry.

Maksymalna prędkość jazdy: 5 metrów na sekundę. Czas jazdy: niecałe 2 minuty
Do każdej gondoli może jednorazowo wsiąść 15 osób, z tym że 5 z nich będzie jechać na stojąco, bo miejsc siedzących jest dziesięć. W ciągu godziny kolejką może podróżować nawet 366 osób!

Polinka we Wrocławiu. Skąd wzięła się nazwa?
Słowo „Polinka” wymyślił Grzegorz Pec, który w 2013 wziął udział w konkursie na nazwę kolejki. Był wówczas studentem mechatroniki na Wydziale Mechanicznym.
Chcesz pojechać Polinką? Kup bilet!
Żeby przejechać się Polinką, trzeba mieć specjalny bilet. Można go kupić we wszystkich biletomatach we Wrocławiu, wybierając opcję „Zakup innych biletów papierowych”, a następnie „Bilet jednorazowy na Kolej Linową Polinka”.
Za bilet jednorazowy trzeba zapłacić 4,60 zł. Ulgowy kosztuje 2,30 zł. Mogą z niego korzystać uczniowie, studenci, emeryci i renciści, osoby z niepełnosprawnościami. Bilety ulgowe kupuje się też na przewóz roweru i psa (musi być w kagańcu i na smyczy).

Studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej, a także emeryci PWr, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, dzieci do szóstego roku życia oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami podróżują bezpłatnie.
W jakich godzinach działa Polinka?
Do końca września Polinka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00, z przerwą między 13.30 a 14.00, a w weekendy w godz. 11.00 -18.00, z przerwą między 13.30 a 14.00. Od 1 października w dni powszednie kolejka będzie kursować dłużej: do godz. 21.00