wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Spaliła się duża część zrujnowanego pałacu w Świniarach. Tak zabytek wyglądał przed pożarem [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Dawny pałac w Świniarach, zdjęcie z 8 czerwca 2024 roku czytelniczka
Dawny pałac w Świniarach, zdjęcie z 8 czerwca 2024 roku

Dawny pałac hrabiego Stolberga stał na krawędzi upadku. Wczorajszy pożar, z którym przez całą noc walczyło kilkanaście zastępów straży, dopełnił dzieła zniszczenia. Strażacy informują, że przetrwały tylko mury. W galerii są zdjęcia wykonane na początku czerwca.

Reklama

W niedzielę 16 marca wieczorem w ogniu stanęła zabytkowa ruina po pałacu na osiedlu Świniary (ul. Pęgowska). Strażacy dostali zgłoszenie o godzinie 20:36. Pożar gasiło 19 zastępów. Akcja główna trwała do godziny 5:00. Niestety, spora część obiektu spłonęła.

— Ogień objął budynek główny wraz z wieżyczką. Pożar był mocno rozwinięty. Pochłonął większość elementów drewnianych w środku. Ostały się tylko mury zewnętrzne — informuje młodszy kapitan Przemysław Rogalewicz z Komendy Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

Około godziny 9:00 w poniedziałek na miejscu pracowały 3 zastępy straży. Płomienie wydobywały się jeszcze przez drewniany strop. — Dogaszamy pożar. Jeżeli nie będzie nowych zarzewi ognia, to przed południem zakończymy działania — mówi młodszy kapitan Rogalewicz.

Ruina, wpisana w 2022 roku do rejestru zabytków, od lat stała pusta, zatem nie było zagrożenia wobec ludzi. Przyczyny katastrofy ustali policja.

Na początku czerwca dostaliśmy zdjęcia zniszczonej budowli.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Dawny pałac w Świniarach, zdjęcie z 8 czerwca 2024 roku czytelniczka
Dawny pałac w Świniarach, zdjęcie z 8 czerwca 2024 roku

Pałac hrabiego Stolberg-Stolberg – rys historyczny

Dawny pałac w Świniarach stanął między korytem Widawy (zasypanym) a Młynówką, w miejscu siedziby średniowiecznej, w latach czterdziestych XIX wieku. Ufundował go hrabia Bernhard zu Stolberg-Stolberg w stylu neogotyku florenckiego.

Założenie 3-skrzydłowe, 3-kondygnacyjne, z 2 masywnymi wieżami w narożnikach skrzydła frontowego, zwieńczone krenelażem (inaczej blanką - przyp. red.) i płaskimi dachami.
Artur Kwaśniewski, Leksykon architektury Wrocławia

Budynek został rozbudowany przez hrabiego Arthura von Henckel-Donnersmarck o piętrowe skrzydło zachodnie z powtórzeniem przyjętej wcześniej stylistyki.

W 1895 roku pałac stał się własnością miasta. Dwa lata później został adaptowany, i lekko przebudowany, na ośrodek dla rekonwalescentów (projektował m.in. Richard Plüddemann).

Obiekt w dobrym stanie przetrwał wojnę, a po niej stał się częścią zarządu Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR). Był domem pracowników gospodarstwa. Z biegiem lat opustoszał. Obecnie jest własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. KOWR w 2020 roku wystawił go na sprzedaż za około 4,7 miliona złotych. Kupca nie znalazł do dziś.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl