Na osiedlu Psie Pole-Zawidawie w ostatnich latach zostało zrealizowanych (lub jest realizowanych nadal) 130 projektów. Oto niektóre z nich.
Budowa Aquaparku na ostatniej prostej
Aquapark na ul. Wilanowskiej jest już prawie gotowy.

Poza basenami krytymi będzie tu także basen zewnętrzny i strefa fitness, a także pokoje masażu, punkty gastronomiczne, parking dla aut i rowerów oraz inne udogodnienia. Warto dodać, że budynek jest w dużej mierze samowystarczalny energetycznie dzięki pompom ciepła, fotowoltaice i innym nowoczesnym rozwiązaniom. Koszt inwestycji: ponad 41 mln zł.
A tak budowa wyglądała w grudniu ubiegłego roku:
Zmiany w szkołach i przedszkolach
Druga duża inwestycja na osiedlu to rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Gorlickiej. Trwa także przebudowa Szkoły Podstawowej nr 98 przy ul. Sycowskiej 22a.
A jakie inwestycje związane z oświatą zostały już zakończone? Od 2019 roku działa przedszkole przy ul. Okulickiego z ośmioma świetnie wyposażonymi salami, zapleczem kuchennym, szatnią, gabinetem logopedy, dwoma placami zabaw i zielenią (koszt prawie 7,8 mln zł).

Rok później zakończyła się przebudowa węzła żywienia w SP6 przy Gorlickiej, w 2022 – przebudowa i remont pomieszczeń bloku żywienia wraz z remontem drogi dojazdowej do jednego z wejść przy budynku przedszkola w ZSP nr 3 przy ul. Inflanckiej, a w 2044 wymiana stolarki okiennej i parapetów w sali gimnastycznej SP nr 44 przy ul. Wilanowskiej, gdzie wcześniej został m.in. przebudowany dziedziniec.
Bardzo zmieniły się także Lotnicze Zakłady Naukowe, które wyremontowały m.in. budynki dawnego internatu, dach pracowni zawodowych i przeprowadziły mnóstwo innych prac.
Kładka nad al. Jana III Sobieskiego
W 2020 roku zakończyła się budowa ważnej dla mieszkańców kładki nad al. Jana III Sobieskiego, łączącej dwie części Psiego Pola. Nowa przeprawa skróciła drogę pieszych i rowerzystów, a także poprawiła ich bezpieczeństwo. Koszt: ponad 8,2 mln zł.
Inne zakończone już prace to m.in ścieżka rowerowa po zachodniej stronie ul. Królewskiej na całej jej długości, a więc od skrzyżowania z ul. Wilanowską do skrzyżowania z ul. Zatorską (wraz z oświetleniem i dojściami), budowa parkingu Parkuj i jedź w rejonie stacji kolejowej Wrocław Psie Pole czy budowa chodnika i przystanku autobusowego wraz z jego doświetleniem przy ul. Bierutowskiej.
A co z zielenią?
W 2021 roku zakończył się III etap tworzenia parku rekreacyjnego przy ul. Gorlickiej tworzonego w ramach WBO – pojawiła się tam drewniana konstrukcja ze zjeżdżalnią, siatką i innymi elementami do zabawy. Wcześniej powstała tam m.in. siłownia terenowa, górka saneczkowa, jest również miejsce, w którym można zagrać w szachy. Założono nowe trawniki i posadzono drzewa i krzewy.
Zmieniła się też przestrzeń w pobliżu Famy. Jest tam teraz strefa wypoczynku z siedziskami i stolikami oraz mnóstwo nowych drzew i krzewów.
CAL, Stara Piekarnia i nie tylko
Na terenie Lotniczych Zakładów Naukowych mieści się Centrum Psie Pole-Zawidawie, prowadzone przez Fundację Opieka i Troska. Działa tam m.in. Punkt Porad Sąsiedzkich, są zajęcia jogi i warsztaty teatralne, można też wspólnie szydełkować i robić mnóstwo innych rzeczy. Niektóre wydarzenia odbywają się w zaprzyjaźnionej Starej Piekarni w centrum Psiego Pola przy ul. Krzywoustego. To m.in. treningi pamięci i kreatywności, konsultacje technologiczne, warsztaty wokalne, brydż.
Szczegóły na stronie CAL-a i na Facebooku.

Wiele działań organizuje także rada osiedla.
To oczywiście nie wszystko, bo działa tu również partnerstwo skupiające różne podmioty, a na swoje wydarzenia zapraszają także najrozmaitsze organizacje pozarządowe. Na osiedlu zarejestrowano ich tu aż 126!
Osiedle w skrócie
Kundelek, bulterier, sznaucer. W samym centrum osiedla, na ścianie Starej Piekarni mieszczącej się przy ul. Krzywoustego 310A i prowadzonej przez Fundację Znacznie Więcej można zobaczyć mural złożony z pięknych kafli z wizerunkami psów. Każdy jest inny! W 2017 roku w ramach projektu „Psie sztuczki na Psim Polu” zrobili je mieszkańcy osiedla.
Park Jedności na Zakrzowie. Rakieta kosmiczna ze zjeżdżalnią-rurą, konstrukcje z linami, po których można się wspinać, huśtawka dla dzieci z niepełnosprawnościami i dużo innych atrakcji. Przy ul. Królewskiej mieści się jeden z najciekawszych placów zabaw w mieście, a Park Jedności jest stale rozbudowywany: pojawił się tam m.in. skatepark, tor do buli, urządzenia do ćwiczeń i dwa psie wybiegi. Powstał w ramach WBO z inicjatywy mieszkańców, którzy teraz jako Stowarzyszenie Zmieniaj Zakrzów, która angażuje się w wiele innych spraw związanych z osiedlem, o których można przeczytać na profilu Stowarzyszenia na Facebooku.
Zniżki w programie Nasz Wrocław. Na osiedlu Psie Pole-Zawidawie można liczyć w ramach programu Nasz Wrocław zniżkę (10 proc. gdy ma się status podatnika i 15 proc., gdy ma się status MAX) w Biurze Nieruchomości Pratum mieszczącym się przy ul. Kiełczowskiej 30.
Rada Osiedla
Przewodniczący Rady Osiedla Tadeusz Mincer zaprasza mieszkańców na dyżury radnych osiedlowych, które odbywają się w każdą środę od 19:00 do 20:00 w siedzibie Rady Osiedla, ul. Bolesława Krzywoustego 284. Z RO można również skontaktować się mailowo, pisząc na adres psie_pole[at]osiedla.wroclaw.pl.
Straż Miejska
Na Psim Polu-Zawidawiu nie ma strażnika osiedlowego. Wszelkie sprawy, którymi powinna zająć się Straż Miejska (np. źle zaparkowany samochód, pomoc osobie w kryzysie bezdomności), w tym sprawy wymagające pilnej interwencji, należy zgłaszać do dyżurnego Staży Miejskiej, dzwoniąc pod numer 986. Dyżur pod tym numerem jest pełniony 24 godziny na dobę.
Dzielnicowi
Psie Pole-Zawidawie to rejon działania komisariatu Wrocław Osiedle.
Dzielnicowi tego osiedla to:
- sierż. szt. Łukasz Kwiecień, tel. 601 814 133, e-mail: dzielnicowy.osiedle5[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
- sierż. szt. Dawid Berent, tel. 601 814 360, e-mail: dzielnicowy.osiedle2[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
- sierż. Mateusz Murij, tel. 601 815 802, e-mail: dzielnicowy.osiedle3[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
- sierż. szt. Adam Bruder, tel. 601 816 748, e-mail: dzielnicowy.osiedle4[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
Komunikacja
Autobusy dzienne: D, N, 111, 121, 128, 130, 131, 147, 150, 151, 904, 911, 914, 921, 924, 931, 934, 936
Autobusy nocne: 241, 251