Moda na domek na przedmieściach aglomeracji wybuchła po 2000 r. Podwrocławskie wioski i osiedla błyskawicznie się rozrastały. Np. wieś Kiełczów w 2000 r. miała 1785 ludzi, a w 2017 r. mieszkało tam już 6091 osób (mowa tylko o zameldowanych). Podwrocławski adres wybierali ci, których nie było stać na wymarzony dom z ogródkiem w mieście.
Dla wielu osób w średnim wieku wyprowadzka z bloku lub kamienicy do własnego domu była spełnieniem marzeń sięgających jeszcze dzieciństwa, bo sami wyrośli w takich domach.
Życie w korku na obwodnicy
Jednak są tacy, których życie na przedmieściach rozczarowało. Powodów jest kilka i zależą od grupy wiekowej:
- aktywni zawodowo pracują w mieście, podczas dojazdów marnują sporą część dnia. Poza tym w mieście zostali znajomi, a tryb życia sąsiadów nie współgra z ich zainteresowaniami. W dodatku podmiejskie osiedla to głównie sypialnie, bez atrakcji i miejsc rekreacji;
- nastolatkowie i studenci, którzy uczą się w mieście tracą wiele wydarzeń z życia towarzyskiego, bo ich rozkład dnia jest uzależniony od rozkładu jazdy komunikacji podmiejskiej;
- seniorzy, którzy po wyprowadzce dzieci, zostają sami w dużym domu i jego utrzymanie oraz obsługa jest ponad ich siły.
Zauważalna jest już grupa osób zdecydowanych na ponowną przeprowadzkę – tym razem do miasta. Jedni już zrealizowali te plany, inni się do tego przymierzają. To jeszcze nie fala, która wyhamuje rozrost osiedli na przedmieściach, chociaż zjawisko dostrzegalne przez socjologów.
Los powrotników: gorący temat dla szukających mieszkania
Temat podjęła socjolożka z Zakładu Socjologii Miasta i Wsi Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Katarzyna Kajdanek. Jej książka „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” to wynik badań i rozmów z mieszkańcami przedmieść, których znowu ciągnie do miasta.
Prof. Kajdanek będzie bohaterką spotkania z cyklu SocjoPercepcja (środa, 16 listopada, godz. 18.00, Klubokawiarnia Recepcja, ul. Ruska 46a, wstęp wolny)
Organizatorzy zapowiadają: – Porozmawiamy o tym, dlaczego ludzie porzucają swój „podmiejski sen” i czy łatwo im ułożyć życie na nowo w mieście. Spotkanie jest okazją do poznania doświadczenia życia na przedmieściach widzianego z perspektywy osób powracających z suburbiów do miasta. Jeśli ktoś chce i może się wyprowadzić na suburbia, to lekcje z cudzych doświadczeń mogą mu pomóc podjąć optymalną decyzję mieszkaniową.