wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tak wyglądał Wrocław w latach 60. Niesamowite zdjęcia
Kliknij, aby powiększyć
Ulica Lwowska, rok 1961. Na podwórku stoi samochód, wisi na sznurku pranie, obok bawią się dzieci Tomasz Olszewski/zbiory Muzeum Miejskiego we Wrocławiu
Ulica Lwowska, rok 1961. Na podwórku stoi samochód, wisi na sznurku pranie, obok bawią się dzieci

Na niektórych zdjęciach widać jeszcze ślady wojny, na innych nowe, PRL-owskie bloki z lat 60. XX w. „Fotograf nie jest człowiekiem. Jest lustrem odbijającym świat” – mówił ich autor. Przypominamy zdjęcia Tomasza Olszewskiego, wybitnego fotografa, który w latach 1959–1969 mieszkał i pracował we Wrocławiu.

Reklama

Zdjęcia Tomasza Olszewskiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Fotograf urodził się w 1929 roku w Warszawie. Po wojnie osiedlił się na Dolnym Śląsku, w Szklarskiej Porębie. Z wykształcenia był geografem i ekonomistą (po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim), ale całe życie poświęcił swojej pasji – fotografii. 

Tomasz Olszewski i zdjęcia Wrocławia lat 60. XX wieku

Debiutował w 1953 roku jako amator na VII Okręgowej Wystawie Fotografii Polskiego Towarzystwa Fotograficznego we Wrocławiu. Tu mieszkał i pracował w latach 1959 – 1969. Był zatrudniony w Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Prezydium Rady Narodowej miasta Wrocławia i dokumentował odbudowę miasta po wojnie.

„Od początku lat 60. był prekursorem fotografii socjologicznej. Dokumentował miasta, w których przyszło mu mieszkać i pracować: Wrocław, Białystok i Jelenią Górę. Na przestrzeni lat stworzył wspaniałe cykle pokazujące przemiany zachodzące w tych miejscach. Zdjęcia będące dokumentem epoki pełne są nostalgii i często humoru”
Janusz Moniatowicz na stronie ZPAF Okręg Dolnośląski

Targowisko na Nowym Targu i nowe bloki

Na jego zdjęciach z lat 60. możemy zobaczyć m.in. Nowy Targ ze straganami, gdzie handlowano głównie starzyzną. W 1963 roku władze miasta zdecydowały, by przenieść targowisko na ul. Krakowską. Są też bryczki konne na pl. 1 Maja i nowe bloki w mieście. 

Zdjęcia Tomasza Olszewskiego można było oglądać m. in. na wystawach „Wrocław 1945–1965”, „Moje piękne miasto. Moje dziwne miasto” oraz „Wrocław lat 60. XX wieku w fotografii Tomasza Olszewskiego (2011)”. Artysta wydał też dwa albumy ze swoimi pracami: „Wrocław 1945–1965” i „Moje miasto (Wrocław–Warszawa–Kraków–Gdańsk 1972)”. W 1968 roku otrzymał artystyczną nagrodę miasta Wrocławia. Zmarł w 2020 r. w wieku 90 lat. 

Źródło: Z grona Oddziału Karkonoskiego odszedł nestor - Tomasz Olszewski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl