Wrocław ma na swoim koncie różne rekordy. To tutaj słynny pływak Marek Petrusewicz pobił rekord świata na dystansie 100 m (w 1953 i 1954 roku). To tutaj mieszka najbardziej wytatuowana Polka – 53-letnia Adrianna Eisenbach, znana z programu „Królowe życia” (ponad 96 proc. ciała w tatuażach – rekord Guinnessa).
W tym zestawieniu skupiliśmy się jednak nie na indywidualnych osiągnięciach, tylko na obiektach i wydarzeniach związanych z miastem. Zaczęliśmy natomiast od liczby mieszkańców.
Zobacz w galerii najciekawsze rekordy i osiągnięcia Wrocławia. Kliknij w przycisk:
Wrocław – trzecie największe miasto w Polsce
Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno wyniki Narodowego Spisu Powszechnego, który odbył się w 2021 roku.
Według zgromadzonych w nim danych, Wrocław jest trzecim największym miastem w Polsce z 673 tysiącami mieszkańców. Z tym wynikiem z czwartej pozycji wskoczył na podium i wyprzedził Łódź (670,6 tysiąca mieszkańców), a przed nim plasują się Warszawa (1,86 miliona) i Kraków (800 tysięcy).
Najwyższy most w kraju – Most Rędziński
Most, którego budowa zakończyła się w 2011 roku, jest prawdziwym rekordzistą. Po pierwsze, to najwyższy most w Polsce – ma 122 m.
Jest też najdłuższym żelbetowym mostem podwieszonym w kraju (część podwieszona – 512 m) oraz najdłuższym mostem podwieszonym na jednym pylonie. Posiada też najdłuższe przęsło żelbetowe w Polsce – 256 m i jest największym powierzchniowo mostem żelbetowym na świecie (70 000 m kw.).
Konstrukcja przeprawy nad Odrą zawieszona jest za pomocą 160 want o łącznej długości 25 km.

Największe rynki w Polsce – Wrocław w czołówce
To, że mamy we Wrocławiu jeden z najpiękniejszych rynków w kraju, nie ulega wątpliwości. Przy okazji znalazł się on również na podium, jeżeli chodzi o powierzchnię.
Wrocławski Rynek, zajmujący ok. 3,8 ha (207 m x 172), znajduje się na trzecim miejscu w kraju wśród miejskich centralnych placów. Co ciekawe, pierwsze miejsce wcale nie należy do Krakowa (powierzchnia ok. 4 h), tylko do Olecka w województwie warmińsko-mazurskim (aż 64,28 h).
W tym zestawieniu warto też wspomnieć rynek w Latowiczu na Mazowszu, znany z serialu „Ranczo”, który jest największym rynkiem wiejskim (4 h).
Jeden z najstarszych i największych ratuszy
Rynek we Wrocławiu został wytyczony najpóźniej w 1242 roku i z pewnością jest jednym z najstarszych w kraju. Dla przykładu ten krakowski datowany jest na 1257 rok.
Mamy też jeden z najstarszych, największych i najlepiej zachowanych ratuszy w Polsce (powstał pod koniec XIII w.). Na wysokiej wieży znajduje się jeden z najstarszych w Polsce zegarów wieżowych (z 1368 roku). Co ciekawe, przed 1945 r. Wrocław miał ich ponad 100 i były chlubą miasta.
Piwnica Świdnicka– najstarsza piwiarnia w kraju
We wrocławskim Rynku znajduje się także najstarsza restauracja-piwiarnia w kraju, a może nawet w Europie.
Mowa o niedawno otwartej po remoncie Piwnicy Świdnickiej, która powstała w 1273 roku, w podziemiach ratusza. W 1303 r. po raz pierwszy pojawiła się pod nazwą „Piwnica miejska” w najstarszej księdze rachunków miejskich. Najsłynniejszym serwowanym tu napojem było piwo świdnickie, ale delektowano się też czarnym i białym baranem.
W 1519 r. naprzeciwko wejścia do piwiarni w kamienicy nr 22 otwarto browar, połączony z Piwnicą Świdnicką podziemnym chodnikiem. W piwiarni gościli m. in. Chopin, Słowacki, Wybicki czy Goethe. Jak podaje kronika z 1731 roku, w podziemiach ratusza nie można było przeklinać, grać w karty, palić i muzykować. Orkiestra grała tylko dwa razy w tygodniu – we wtorki i piątki.
Gitarowy rekord świata. Tysiące gitar co roku w maju
Gitarowy Rekord Guinnessa to doroczna impreza, odbywająca na początku maja we Wrocławiu, w ramach Thanks Jimi Festival. 1 maja 2022 roku 7676 gitarzystów zagrało w Rynku utwór „Hey Joe” Hendrixa.
W ten sposób ustanowiono nowy rekord świata (zagrało o 253 więcej gitarzystów niż w 2019 roku). Była to już 20. próba bicia tego rekordu we Wrocławiu.

Najwięcej mostów i kładek w Polsce
Wrocław to miasto mostów. ZDiUM ma ich pod opieką 111 i do tego 38 kładek, czyli jest ich najwięcej w Polsce. Znajdujemy się także w czołówce miast Europy. Z tego powodu Wrocław nazywany jest „Wenecją Północy”.
Pod względem liczby mostów wyprzedzają nas Wenecja, Amsterdam, Hamburg czy Petersburg. Najstarszy z wrocławskich mostów, będących w użyciu, to most Świętej Klary z 1799 roku. Łączy Wyspę Młyńską i Wyspę Słodową.
Według danych ZDiUM-u 13 mostów pochodzi z XIX w. To:
- most Zwierzyniecki z 1897 r.
- most Tumski z 1892 r.
- mosty Młyńskie: Północny i Południowy (oba z 1885 r.)
- most Piaskowy z 1861 r.
- most Mieszczański Stary z 1876 r.
- most Trzebnicki z 1897 r.
- most Oławski z 1883 r.
- most Świętego Macieja, powstały w 1880 r.
- most Sikorskiego z 1875 r.
- most Marszowicki z 1900 r.
- oraz mosty Osobowickie z 1897 r. (Północny i Południowy).
Jeżeli chodzi o kładki to najstarsze są dwie nad ul. Wróblewskiego (pochodzą z 1926 r.), najdłuższa jest Zwierzyniecka (232,4 m), a najszersza – kładka pieszo-rowerowa przy ul. Lotniczej (8 m).
Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce – Sky Tower
Sky Tower przy ul. Powstańców Śląskich ma 51 pięter i wysokość 212 metrów. Powstał w miejsce rozebranego Poltegoru w 2011 r.
Najwyższym budynkiem w Polsce jest obecnie biurowy kompleks Varso w Warszawie – 310 m, tuż za nim plasuje się Pałac Nauki i Kultury – 237 m.
Warto dodać, że z przeszklonego tarasu widokowego na 49 piętrze Sky Tower można podziwiać zachodnią i północną część Wrocławia i jest to najwyżej położony punkt widokowy w Polsce. Widać stamtąd także Ślężę, a przy dobrej pogodzie również Chełmiec i Śnieżkę. Punkt widokowy w budynku Sky Tower jest otwarty przez siedem dni w tygodniu. Bilety kupicie na miejscu lub przez internet.

Największe pod względem liczby zwierząt zoo w Polsce
Ogród zoologiczny we Wrocławiu znajdujący się przy ul. Wróblewskiego 1–5 został otwarty 10 lipca 1865. Jest największym zoo w Polsce pod względem liczby zwierząt (12 tys.) i liczby gatunków (1100). Zajmuje powierzchnię 33 h. To tutaj znajduje się Afrykarium, czyli największe oceanarium w kraju.
Największy i najstarszy średniowieczny dach
Dach wrocławskiego kościoła św. Doroty to największa i najstarsza tego typu konstrukcja w Polsce. Zmieściłaby się pod nim siedmiopiętrowa kamienica. Przez ponad 650 lat zachowało się około 80 procent oryginalnej więźby dachowej. Widok na konstrukcję mistrzów sprzed kilku wieków jest imponujący.
Kościół powstał w XIV wieku jako element kompleksu zakonu augustianów. Świątynię wybudowano w stylu gotyckim. Bryła zachowała jego cechy, ale wnętrze jest typowo barokowe.
Największe organy w kraju. Również we Wrocławiu
Znajdziemy je w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Powstały w Hali Stulecia w latach 1911-1913. Zaprojektował je prof. Karl Straube z Lipska, a zbudowała firma z Frankfurtu nad Odrą Wilhelm Sauer Inh. Paul Walcker.
Instrument liczy 151 głosów (124 na emporze, 27 na poddaszu w prezbiterium).
Miasto z największą liczbą krasnali
Wrocław słynie z figurek krasnali, ustawionych w różnych częściach miasta. Pierwsze pojawiły się w sierpniu 2005 roku za sprawą rzeźbiarza Tomasza Moczka. Magistrat zlecił mu wykonanie kilku pierwszych figur: Rzeźnika, Syzyfków, Pracza, Szermierza i Strażnika. Jak podaje portal www.wroclaw-info.pl, jest już ich ponad 800.
Figurki są nawiązaniem do lat 80. ubiegłego wieku i działań słynnego ruchu Pomarańczowej Alternatywy, który ośmieszał system PRL malując na murach m.in. krasnale w charakterystycznych pomarańczowych czapkach z kwiatkiem w dłoni.
Największa kolekcja dzieł Abakanowicz
We wrocławskim Muzeum Narodowym znajduje się największa na świecie i najbardziej reprezentatywna kolekcja dzieł wybitnej artystki Magdaleny Abakanowicz. Oprócz abakanów, rzeźb, grafik, obrazów posiada również materiały dokumentalne związane z jej twórczością.