Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Ogólnopolska kampania „Czujka na Straży Bezpieczeństwa” ma na celu podnoszenie świadomości na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla i pożarami w budynkach mieszkalnych, a także promowanie korzystania z czujek dymu oraz czujników tlenku węgla w domach i miejscach pracy.
Tlenku węgla nie usłyszysz, nie zobaczysz, nie poczujesz
Tylko w 2023 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała prawie 16 tys. pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych.
W samym Wrocławiu w ubiegłym roku doszło do 1,6 tys. pożarów, z czego do 400 w budynkach jedno i wielorodzinnych. Najczęstszą przyczyną ich powstawania była nieostrożność przy posługiwaniu się otwartym ogniem, a także wady i nieprawidłowa eksploatacja instalacji elektrycznych oraz urządzeń, w tym urządzeń grzewczych.
W okresie grzewczym, zwłaszcza w mieszkaniach i domach, wzrasta ryzyko zaczadzenia, które często wynika z nieszczelnych przewodów kominowych lub niewłaściwego użytkowania pieców i kotłów grzewczych. Z powodu tlenku węgla w 2023 roku strażacy w całej Polsce interweniowali prawie 4,5 tys. razy, a 53 osoby uległy śmiertelnemu zatruciu.
Szkolenia dla zarządców budynków we Wrocławiu
Wrocław włączając się w ogólnopolską kampanię „Czujka na Straży Bezpieczeństwa” organizuje otwarte szkolenia dla zarządców budynków na temat zagrożeń pożarowych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz przypomina o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów przewodów kominowych oraz instalacji wentylacyjnej.
Wadliwe działanie wentylacji i przewodów kominowych może wynikać z ich nieszczelności, braku regularnego czyszczenia, ale także z niedostosowania dotychczasowego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi po ich wymianie na nowe. Nie każdy o tym wie, dlatego zarządcy podczas szkoleń mogą skorzystać z fachowej wiedzy strażaków, ekspertów od bezpieczeństwa pożarowego budynków, a także kominiarzy.
Właściciele i zarządcy bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych zobowiązani są do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Ogólnopolskie statystyki dotyczące tlenku węgla
Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych w wybranych sezonach grzewczych:

- rocznie wybucha ponad 150 tys. pożarów a co 5 z nich powstaje w domu,
- 8 na dziesięć ofiar pożarów ginie właśnie w domach,
- najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej, dlatego tak ważne są działania profilaktyczne,
- największe zagrożenie podczas pożaru stwarza dym i toksyczne produkty spalania,
- najbardziej tragiczne pożary występują w godzinach nocnych.
