Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Szukasz pomysłu na weekendową wycieczkę z dziećmi blisko Wrocławia? Polecamy Trójgarb niedaleko Wałbrzycha, między Kamienną Górą a Szczawnem-Zdrojem. To malowniczo położone wzniesienie o trzech wierzchołkach o wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich. My polecamy trasę od południowo-wschodniej strony, ze wsi Lubomin, gdzie kiedyś znajdowała się Bacówka pod Trójgarbem (w 2017 roku rozebrana).
Do Lubomina można dojechać autem (parking, który znajduje się przed wejściem na trasę, kosztuje 10 zł) albo rowerem. Dojeżdża tu również autobus, wejście na szlak jest jakieś 200 m dalej.

Do wyboru są różne trasy, my postawiliśmy na zielony szlak przez zjawiskowo piękny las, z cudnymi widokami i dosyć stromym podejściem, ale wspinaczka na górę nie zajmie wam więcej niż godzinę. Spokojnie można się tu wybrać z dziećmi i psem.
Największa atrakcja - wieża widokowa na Trójgarbie
Zwieńczeniem wyprawy jest wieża widokowa o wysokości 27,5 m, która stanęła tu w 2018 roku (koszt 1,79 mln zł) i przyciąga wielbicieli pięknych krajobrazów. Znajduje się na niej pięć tarasów o trójkątnym kształcie, rozmieszczonych na wysokościach od 17 do 23 metrów nad fundamentem. U jej podnóża stoją ławki, tablice informacyjne, jest miejsce na ognisko i grilla.
Co ciekawe, przed laty na Trójgarbie turyści również mogli podziwiać widoki z wieży. W 1882 roku właściciel restauracji Złota Kotwica w Starych Bogaczowicach - Martin Engler zbudował drewnianą wieżę, a następnie taras widokowy. Wkrótce też pojawił się mały bufet. Gospoda i bufet zostały rozebrane po 1945 r. Później wzniesiono tu wieżę geodezyjną, ale też została rozebrana.
Szlaki prowadzące na Trójgarb
Na Trójgarb prowadzi kilka różnych szlaków, które, startują w różnych miejscach:
- Lubomin: szlak żółty i zielony, ruszamy z Lubomina. Trasa na wierzchołek zajmuje ok. 1 godz. We wsi zaparkujemy za darmo przy drodze, za parking przyruinach dawnej „Bacówki pod Trójgarbem” - 10 zł.
- Jabłów: szlak czarny, ok. 1,20 godz. w jedną stronę.
- Witków: szlak niebieski, ok. 2 godz. w jedną stronę.
- Bogaczowice: szlak żółty/zielony/czarny/niebieski, ok. 2,20 godz. w jedną stronę.