wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich we Wrocławiu rozmawiali o swoich strategiach
Kliknij, aby powiększyć
Uczestnicy spotkania Unii Metropolii Polskich we wrocławskiej Barbarze. Grzegorz Rajter
Uczestnicy spotkania Unii Metropolii Polskich we wrocławskiej Barbarze.

Wymiana doświadczeń i wątpliwości oraz wypracowywanie wspólnych rozwiązań to główne cele spotkań przedstawicieli Unii Metropolii Polskich. Tym razem odbyło się one we wrocławskiej Barbarze przy ul. Świdnickiej. Dyskutowano tam o tworzeniu nowych strategii dla dwunastu największych miast w kraju.

Reklama

Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza to fundacja założona przez 12 największych polskich miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawę i Wrocław. Jako think tank wspiera rozwój samorządności i aglomeracji miejskich, przygotowując analizy, ekspertyzy i strategie, które wspomagają podejmowanie kluczowych decyzji w polityce miejskiej i metropolitalnej.

Tym razem jej przedstawiciele spotkali się we wrocławskiej Barbarze, aby wymienić swoje doświadczenia związane z tworzeniem wieloletnich strategii dla swoich miast.

Wymiana wiedzy i wzajemne inspiracje

Jak tłumaczy Marcin Wojdat z Unii Metropolii Polskich, ma ona swoje komisje, które zajmują się różnymi tematami, a ta, która zebrała się we Wrocławiu zajmuje się statystyką publiczną i strategiami.

Zwykle komisje spotykają się raz na dwa miesiące, w różnych miastach i rozmawiają o istotnych dla nich tematach. Dziś było to tworzenie strategii. Wypracowujemy wspólne rozwiązania i propozycje do przepisów, które by ułatwiały funkcjonowanie naszych dwunastu miast i ich obszarów metropolitalnych. Podglądamy też co kto robi wspaniałego, by po pewnej refleksji implementować to w innym mieście.
Marcin Wojdat

Dziś spotkały się biura strategii dwunastu miast, aby rozmawiać o polityce przestrzennej oraz o tym, jak te strategie wdrażać, w związku ze zmianą przepisów ją regulujących. Chcemy się wymieniać wiedzą, wzajemnie inspirować.
Marzena Horak, dyrektor Biura Strategii Miasta UM Wrocławia

Pomocne są wspólne przemyślenia

Jak twierdzi Paulina Nowicka – Karpińska, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. strategii rozwoju miasta, takie spotkania są bardzo ważne. To dlatego, że środowisko osób, które zajmują się tą tematyką do tej pory nie miało takiego forum, gdzie można było się wymienić doświadczeniami i wątpliwościami.  

Cieszę, że powstała ta komisja i pracujemy stacjonarnie nad naszymi strategiami. Ustawodawca nas nie rozpieścił szczegółami, jak zrobić pewne rzeczy, więc pomocne są teraz nasze wspólne przemyślenia.
Paulina Nowicka - Karpińska

Przydatna wymiana dobrych praktyk

Według Piotra Wierzchosławskiego, zastępcy dyrektora ds. strategii rozwoju Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa, spotkania te pozwalają miastom, które stają przed podobnymi wyzwaniami skorzystać z doświadczeń innych miast oraz wymienić się dobrymi praktykami.

Mierzymy się z podobnymi problemami, mamy też zbliżone szanse i ryzyka. Dlatego te spotkania są bardzo istotne. Wrocław i Kraków mają inne struktury własnościowe, więc musimy nieco odmiennie patrzeć na przestrzeń i inaczej nią zarządzać. Mamy jednak wiele podobieństw np. podejście do zieleni czy troskę o mieszkalnictwo. Dlatego chętnie zapoznajemy się z wrocławskimi doświadczeniami.
Piotr Wierzchosławski

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl