Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Funkcjonariusze CBA w ramach prowadzonego śledztwa ustalili, że w roku 2014 pełniący funkcję pełnomocnika syndyka w likwidowanej spółce AGD przyjął korzyść majątkową w wysokości 300 tys. zł. W zamian zagwarantował wygraną w przetargu na zakup towarów uszkodzonych oraz części przeznaczonych do zezłomowania, organizowanego przez zatrzymanego syndyka.
Śledczy: Syndyczka zażądała dwóch milionów
Śledczy ustalili, że syndyczka masy upadłościowej zażądała - poprzez swojego pełnomocnika - korzyści majątkowej w kwocie 2 milionów złotych.
W informacji prasowej CBA zwrócono uwagę, że syndyk czterokrotnie odmówiła podpisania umowy przedwstępnej, z tym jedynym wówczas oferentem zagranicznym, uznając iż złożona przez niego oferta jest skrajnie niekorzystna. Ostatecznie umowa z oferentem została podpisana po ustąpieniu syndyka. Działanie przestępcze, zatrzymanego przez funkcjonariuszy CBA, syndyka i jego pełnomocnika mogły w efekcie doprowadzić do całkowitej likwidacji zarządzanego przez te osoby podmiotu gospodarczego.
Fikcyjny obrót towarem
Funkcjonariusze CBA zatrzymali również cztery osoby związane z podmiotem gospodarczym, który nabył od syndyka towar w związku z wręczoną korzyścią majątkową.
Zatrzymani odpowiedzą za wręczenie korzyści majątkowej oraz za fikcyjny obrót nabytym towarem. Śledczy ustalili, iż zakupiony towar miał trafić do jednego z krajów UE w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, ale towar wyjechał i natychmiast wrócił na teren Polski. Nieprawdziwe deklaracje podatkowe doprowadziły do nienależnego zwrotu w podatku VAT w wysokości prawie 300 tys. zł.
Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Krajowej
Czynności procesowe funkcjonariusze CBA realizowali na terenie pięciu województw, w tym na Dolnym Śląsku. Zatrzymane osoby zostały przewiezione do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku. Tam usłyszały zarzuty m.in. żądania korzyści majątkowej, korupcji menadżerskiej oraz oszustwa.