Nowe ciało kolegialne rozpocznie swoją pracę 1 stycznia 2025 roku. W skład Zespołu wchodzą nie tylko osoby z Urzędu Miejskiego. Wrocław zaprosił do współpracy także uznanych ekspertów z zewnątrz.

W skład Zespołu Architekta Miasta weszli:
- dr inż. arch. Jacek Barski (Architekt Miasta Wrocławia) – dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury UMW;
- mgr inż. arch. Anna Kościuk – przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów;
- mgr inż. arch. Piotr Zybura – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddziału we Wrocławiu;
- prof. dr hab. inż. arch. Barbara Gronostajska – dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej;
- dr Michał Duda – dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu;
- mgr inż. Janusz Szczepański – przewodniczący rady Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa;
- mgr inż. arch. Krzysztof Wartenberg - architekt, specjalista m.in. w dziedzinie konserwacji i rewaloryzacji obiektów zabytkowych;
- mgr inż. arch. Magdalena Wankowska (zastępca przewodniczącego Zespołu) - dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków UMW, Miejski Konserwator Zabytków;
- mgr inż. Przemysław Matyja – dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UMW, urbanista Miasta Wrocławia;
- mgr inż. arch. Katarzyna Młynarczyk (sekretarz Zespołu) – Wydział Architektury i Zabytków UMW.
Funkcja architekta miejskiego i jego ewentualnych współpracowników nie jest opisana w żadnym dokumencie rangi sejmowej czy ministerialnej. Powołanie go i wyposażenie w określone kompetencje jest wyłączną decyzją danego samorządu. Zgodnie z zarządzeniem prezydenckim, we Wrocławiu Zespół Architekta Miasta ma zbierać się nie rzadziej, niż co dwa miesiące.
Jakie kompetencje będzie miał Architekt Miasta i jego zespół?
Do zadań Zespołu Architekta Miasta ma należeć między innymi:
- Formułowanie wniosków i uwag pomocnych w prowadzeniu polityki inwestycyjnej Wrocławia.
- Konsultowanie koncepcji architektonicznych oraz projektów budowlanych o istotnym znaczeniu dla miasta.
- Opiniowanie oraz udział w konkursach architektonicznych, a także urbanistyczno-architektonicznych, w których Wrocław jest organizatorem lub współorganizatorem.

- Wydawanie rekomendacji funkcjonalnych i przestrzennych w postępowaniu wstępnym, poprzedzającym formalne złożenie wniosku inwestora o skorzystanie z tzw. specustawy mieszkaniowej (lex developer) – zgodnie z procedurą pre-wnioskową, opisaną w odrębnym zarządzeniu.
- Formułowanie wniosków i uwag wspierających rozwiązania wysokiej jakości, odpowiadające na wyzwania społeczne, kulturowe, środowiskowe. Będzie się to odbywać w poszanowaniu dla ciągłości kulturowej i tożsamości przestrzennej miasta.
Prof. dr hab. inż. arch. Barbara Gronostajska, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej wyraziła zadowolenia, że funkcja Architekta Miejskiego została przywrócona. – Powstanie zespołu to wyjątkowe wyzwanie. Reprezentuję w tym gronie teoretyków i dydaktyków. Mam nadzieję, że uda nam się rozwiązać pewne problemy, które pojawiają się w architekturze w przestrzeni miejskiej.

Dr Michał Duda, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu: - Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność, ale to również super wyzwanie, żeby w tym bardzo zróżnicowanym, ale mocno umocowanym merytorycznie gremium, złapać odpowiedzialność za jakość dyskursu na temat wrocławskiej architektury. I która będzie się ona przekładać na prawdopodobnie ciągle rosnącą jakość konkretnych realizacji i konkretnych przestrzeni. Cieszę się, że Muzeum Architektury znalazło się w tym gronie. Myślę, że z tego niezwykłego patchworku osobowości, bardzo mocnych merytorycznie, wytworzy się nowa jakość rozmawiania i opiniowania wrocławskiej przestrzeni.

Wykładowca, praktyk, urzędnik
Architekt Miasta Wrocławia – Jacek Barski, jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, na którym zrobił także doktorat. W latach 1989-2019 pracował w Katedrze Planowania Przestrzennego tej uczelni. Jest autorem i współautorem wielu publikacji o planowaniu przestrzennym. W latach 1989-2001 współwłaściciel pracowni projektowej.
Od 2001 roku związany z samorządem Wrocławia: najpierw jako zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia ds. gospodarki przestrzennej, a od 2008 jako dyrektor departamentu odpowiedzialnego za architekturę i urbanistykę. Brał udział w powstaniu wszystkich dotychczasowych edycji Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego – to ten dokument, zgodnie z ustawą, od stycznia 2026 ma być zastąpiony Planem Ogólnym. Ma też udział w przygotowaniu i uchwaleniu kilkuset Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.
Jako czynny architekt Jacek Barski został laureatem m.in. konkursu na najładniejszy budynek plombowy we Wrocławiu (1995). To konkurs z ponad 60-letnią tradycją, najpierw organizowany pod tytułem „Mister Wrocławia”, potem funkcjonujący jako konkurs właśnie na „Najpiękniejszą Plombę Roku”. W XXI wieku jest organizowany pod nazwą „Piękny Wrocław”.
Źródło: materiały prasowe