Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, jak co roku, tłumy widzów będą przemieszczali się po centrum Oleśnicy, aby zobaczyć spektakle uliczne prezentowane przez artystów z różnych stron świata. Festiwal zacznie się w piątek 11 sierpnia o 15.30 koncertem zespołu Kraków Street Band. A później już ruszy na całego!
Program wypełniony jest po brzegi. W piątek pokazy zakończą się o godz. 23.30, a w sobotę i niedzielę (12–13 sierpnia) będą trwały nieprzerwanie od godz. 10.00 do godz. 22.00.
Zobaczysz 14 grup artystów cyrkowych
- Conpagnie POC z Francji zaprezentuje uliczne show Bobby & moi, w którym sztuka muzyczna łączy się z cyrkową.
- ALE Circus Dance Compan z Polski pokaże spektakl „Mechanicy”, w którym auta naprawiane są podczas kaskaderskich i pirotechnicznych popisów, z żonglowaniem narzędziami włącznie.
- Grupa Cie Pol & Freddy z Belgii zaprezentuje spektakl sportowy z nowatorską żonglerka i absurdalnym humorem.
- Living Flags, performerzy z Niemiec, zapewnią popisy gimnastyczno-cyrkowe, z wykorzystaniem chinese pole.
- Grupa Azislight z Polski pokażą „Hieny Apokalipsy” - przedstawienie pełne ognia, akrobatyki i efektów pirotechnicznych.
- Duet Chris-Iris przyjedzie ze spektaklem „Gap of 42”. Tytuł wziął się stąd, że artystów dzieli 42 centymetry i 42 kilogramy. Ich spektakl będzie kompilacją akrobacji, teatru fizycznego, tańca i teatru przedmiotów.
- Compagnia Lannutti & Corbo z Argentyny reprezentują sztukę wędrownego cyrku. W małym namiocie pokażą spektakl pełen magicznych sztuk, komedii i muzyki w wersji surrealistycznej.

To tylko niewielki wybór tego, co zobaczycie w Oleśnicy. Program wydarzenia został skonstruowany tak, by widzowie mieli okazję zobaczyć każdy spektakl.
Pliki do pobrania
Większość spektakli jest za darmo, tylko trzy przedstawienia są biletowane. Są to:
- „StOïk” francuskiej paryLes GüMs: artyści opowiedzą swoją historię jedynie za pomocą ruchu.
- „The Trick” polskiego duetu Rotowski & Słomka: pokaz sztuki iluzjonistycznej.
- „Runners” grupa Hippana.Maleta z Niemiec: znakomita żonglerkę, subtelne dźwięki i angażująca fabuł
Więcej szczegółów o artystach i cały program znajdziecie na stronie internetowej OFCA.
Bilety w cenie 20 zł można kupić na stronie internetowej festiwalu.
Atrakcje okołofestiwalowe
W tym roku nie zabraknie również highlinerów stąpających po taśmach rozwieszonych między najwyższymi wieżami starego miasta w Oleśnicy:
- Bazyliką – kościołem Św. Trójcy (163 m)
- Bazyliką – Ratuszem (117 m)
- Bazyliką – Zamkiem Książąt Oleśnickich (105 m)
Dla mniej odważnych dostępnych będzie siedem krótszych taśm o długości: 30 m, 40 m (dwie taśmy), 50 m, 55 m, 60 m oraz 70 m.
W programie są też: pokazów fireshow, koncerty muzyczne, kolorowa parada ulicami miasta i warsztaty dla dzieci.
W centrum oleśnickiego Rynku będą strefy gastronomiczna i chillout. W ciągu dnia będzie też można odpocząć na podzamczu, na terenie Baru Żongler, który wieczorem, jak na klub festiwalowy przystało, zachęcać będzie do zabawy i tańca. W pobliżu dostępne będzie pole namiotowe (100 zł za osobę, niezależnie od liczby dni pobytu).

Nowy cyrk bez zwierząt
Festiwal OFCA to impreza realizująca ideę nowego cyrku. W dużym uproszczeniu oznacza to serię przedstawień ulicznych i scenicznych, w których główną rolę odgrywają człowiek i jego historia. Artyści wykorzystują do tego tradycyjne cyrkowe techniki wyrazu: akrobatyką, clownadą i żonglerką. Nowy cyrk odchodzi od wykorzystywania zwierząt.