Nie ma się co czarować: wakacje to nie tylko czas radości, przygód i beztroski, ale również okres, w którym rośnie ryzyko wypadków, zwłaszcza w miejscach, gdzie jest woda. Wszyscy – i dzieci, i młodzież, i dorośli – powinni wiedzieć co robić, a czego nie robić nad wodą, a także jak działać, gdy ktoś jest w niebezpieczeństwie.
Co można było robić podczas pikniku?
Uczestnicy pikniku mieli do wyboru wiele aktywności. Oto kilka przykładów:
- Gdy czyjeś życie jest zagrożone, liczy się każda minuta, dlatego trzeba wiedzieć, co robić. Można się było tego nauczyć podczas praktycznych warsztatów Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy.
- Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiuw ramach kampanii „Porusz Serce” podpowiadali, jak reagować w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Uczyli też jak zapobiegać oparzeniom słonecznym i co robić, gdy na prewencję jest już za późno.
- Na stoisku Dolnośląskiego Centrum MedycznegoDOLMED można było sprawdzić swój stan zdrowia, porozmawiać z ekspertami i odpocząć w strefie relaksu.
- Na stoisku Fundacji DKMS można było dołączyć do bazy 2 mln dawców szpiku.
Były też pokazy Straży Miejskiej z dronem, można było oznakować rower, brać udział w animacjach, poznać najnowszą maskotkę Hydropolis, czyli Żółwicę Stefanię, która dołączyła niedawno do Rekina i Ośmiornicy.
Między Hydropolis a zajezdnią tramwajową Borek, gdzie odbywało się inne dotyczące bezpieczeństwa wydarzenie, kursował specjalny, bezpłatny autobus – zabytkowy zabytkowy „Ogórek”, który wszystkim chętnym ułatwił odwiedziny w obu miejscach.