Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zanim zajmiemy się nowym programem – PoWROty kamienic – spójrzmy w przeszłość. W latach 2019-2024 z budżetu Wrocławia wyremontowano 44 kamienice komunalne i 30 podwórek.
10 wyróżnionych realizacji
Tylko w 2024 roku na rewitalizacje kamienic i inwestycje w zasób komunalny władze miasta przeznaczyły 120 milionów złotych. Nie tylko na budynki, których gmina jest samodzielnym właścicielem. Część milionów posłużyła mieszkańcom kamienic, których współwłaścicielem są wspólnoty.
— Jesteśmy pełni uznania dla wielu wspólnot mieszkaniowych, które wykazują się inicjatywą. Właściciele prywatni dbają o swoją własność i przy finansowym współudziale Wrocławia remontują swoje kamienice. Większość z nich to obiekty zabytkowe, wpisane do gminnej ewidencji zabytków lub nawet do rejestru zabytków — mówi Michał Guz z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Spośród wyremontowanych budynków wspólnotowych, miasto wyróżniło 10 – adresy:
- Miernicza 19,
- Miernicza 26,
- Jedności Narodowej 172,
- Piłsudskiego 40,
- Sienkiewicza 104,
- Sienkiewicza 93,
- Łódzka 33,
- Hercena 10,
- Kilińskiego 27,
- Siemieńskiego 8.
PoWROty kamienic 2029
Przyszłość – do 2029 roku – rysuje się równie kolorowo. Do programu PoWROty zakwalifikowano 100 kamienic gminnych i 70 podwórek. Pakiet inwestycyjny, który sfinansowany zostanie m.in. pieniędzmi pochodzącymi z podatków PIT, będzie realizowany etapami. W pierwszym:
- 4 kamienice na Kleczkowie (adresy: ul. Kleczkowska 6, 17 i 34 i ul. Kraszewskiego 26),
- 1 na Karłowicach – pod adresem Kromera 4;
- 4 na Hubach (adresy: ul. Hubska 35, 37 i 58 i ul. Gajowa 25);
- 5 na Księżu (adresy: ul. Górnośląska 6 oraz Opolska 53, 55, 95 i 99);
- 7 na osiedlu Plac Grunwaldzki (adresy: ul. Benedyktyńska 20, 22 i 24, Ładna 17 i 27, Piastowska 27a i 29a);
- 1 na Przedmieściu Oławskim – pod adresem ul. Traugutta 68.
Projekty remontów tych 22 kamienic będą kosztowały około 3,5 miliona złotych, natomiast szacowana cena realizacji prac budowlanych to ok. 51 mln zł. Przewidywany termin zakończenia to 2028 rok. Wartość całego programu PoWROty to natomiast ok. 250 mln zł.

— Opracowanie dokumentacji projektowych będziemy zlecać wiosną. Powinny one powstać do listopada wtedy będziemy mogli ogłaszać postępowania przetargowe na roboty budowlane — informuje Katarzyna Galewska ze spółki Wrocławskie Mieszkania. — Nowe zadania uruchomimy na przykład dla budynków przy ul. Komuny Paryskiej 84A i ul. Św. Jerzego 21, 23 oraz przy ul. Pełczyńskiej 114 i 114a — wymienia.
Na czym będą polegały remonty? Przede wszystkim na dociepleniu. Aby to zrobić, trzeba odnowić elewacje, wymienić okna i drzwi, przebudować dachy, stropy nad piwnicami i wnętrza piwnic, wymienić elektrykę i wentylację. Dzięki temu budynki staną się bardziej komfortowe i ładniejsze.
Prawie wszystkie z 22 wytypowanych do PoWROtów to zabytki figurujące w gminnej ewidencji. Większość z nich ma ponad 100 lat, zaś każda kamienica z tej grupy należy całkowicie do gminy Wrocław.
— Najpierw braliśmy pod uwagę te, które są już podłączone do sieci ciepłowniczej lub mają instalację gazową. Kolejnym krokiem będzie ich termomodernizacja, połączona z innymi niezbędnymi pracami — mówi Monika Tendaj-Bielawska, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania, która zarządza częścią kamienic wybranych do PoWROtów.
W 2025 roku skończą się remonty w 10 budynkach pod zarządem Wrocławskich Mieszkań:
- Wilcza 1-3-5 (koszt to 10 mln zł),
- Prądzyńskiego 3 (1,9 mln zł),
- Prądzyńskiego 20a (2,4 mln zł),
- Prądzyńskiego 20 (1,3 mln zł),
- Prądzyńskiego 24 (1,9 mln zł),
- Prądzyńskiego 39 (1,6 mln zł),
- Krakowska (2 mln zł),
- Krakowska 27 (1,8 mln zł),
- Chudoby 9 (1,7 mln zł),
- Więckowskiego 20 (1,6 mln zł).
Projekt Ptasia częścią PoWROtów
Oprócz Wrocławskich Mieszkań zarządcą kamienic gminnych jest Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. ZZK również bierze udział w PoWROtach. Swoją część programu realizuje pod hasłem Projekt Ptasia, obejmujący Nadodrze.
W Projekcie Ptasia jest 16 kamienic przy ulicach: Ptasiej, Podwórcowej, Kurkowej i Placu Strzeleckiego. Ich remont także polega głównie na odnowieniu elewacji, dachów, wymianie instalacji w celu lepszego ocieplenia. ZZK zaczyna od 2 budynków na Kurkowej (numery: 61-63 oraz 65). Umowy z wykonawcami są podpisane, a finału możemy spodziewać się w tym roku.
Zadowolona z tego powodu jest przewodnicząca zarządu osiedla Nadodrze i radna miejska, Izabela Duchnowska: — Kamienice w okolicy Kurkowej czy Ptasiej wielokrotnie stawały się naturalną scenerią dla filmów o tematyce wojennej. Na niektórych z nich do dziś można dostrzec ślady kul… do tego w okolicy mamy największą liczbę toalet na korytarzach. Jako Nadodrze chcemy szczycić się piękną, zwartą, zadbaną zabudową i najwyższy czas, żebyśmy przestali być skansenem.
Warto płacić podatki PIT we Wrocławiu, ponieważ część z tych pieniędzy, trafia do budżetu, z którego następnie kierowana jest na różne wydatki. Na inwestycje, w tym remonty kamienic, zarezerwowano 1,04 miliarda złotych, czyli 12 procent wszystkich wydatków zapisanych w budżecie miasta na 2025 rok.