Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wszystkie osoby osiągające przychody mają obowiązek corocznego rozliczania swojego podatku dochodowego do 30 kwietnia kolejnego roku. Mogą to zrobić na kilka sposobów. Deklaracje PIT za rok 2024 można wypełnić odręcznie i zanieść bezpośrednio do urzędu skarbowego lub przesłać pocztą. Jednak z pewnością wygodnieszą formą jest rozliczenie podatku online w programie Twój e-PIT.
Ważne jest również to, że aby rozliczyć się we Wrocławiu, nie trzeba być tu zameldowanym. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wpisze się wrocławski adres, ponieważ do celów podatkowych liczy się miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Zatem mogą to zrobić wszyscy, którzy pracują, studiują i mieszkają w stolicy Dolnego Śląska.
Dzięki naszym podatkom lepiej żyje się we Wrocławiu
Według Marcina Urbana, skarbnika Wrocławia, bardzo istotne są pozytywne zmiany w zasadach finansowania samorządów i znaczne zwiększenie ich udziału we wpływach z dochodów z PIT. Po zmianach ponad połowa budżetu miasta jest finansowana z tych podatków. To 4,084 mld zł.


Konkretne korzyści dla miasta i podatników. „Wrocław się zmienia”
Dzięki środkom, które z rozliczanych we Wrocławiu podatków, trafiają do jego budżetu, możliwa jest realizacja wielu niezwykle ważnych dla miasta inwestycji. Należą do nich m.in.
- TAT na Jagodno,
- nowe trasy tramwajowe m.in. na Swojczyce, Maślice, Klecinę i do szpitala przy ul Borowskiej,
- nowe Mosty Chrobrego,
- budowa trzech najnowocześniejszych szkół w Polsce – przy ul. Cynamonowej, ul. Zwycięskiej i na Wojszycach,
- 100 kompleksowych remontów kamienic i wiele innych inwestycji.
Galeria zdjęć
O tych ostatnich, podczas briefingu poświęconemu rozliczaniu PIT, opowiedział wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak.
Przykład: PoWroTy Kamienic, czyli 100 kompleksowych remontów budynków
W ubiegłym roku wyremontowano między innymi kamienice na ulicy Kurkowej, Baryckiej, Komuny Paryskiej i Prądzyńskiego.
Miasto systematycznie typuje kolejne budynki do tego programu – działając zarówno punktowo (pojedyncze kamienice), jak i obszarowo. W ramach #ProjektPtasia wyznaczone zostało 16 położonych blisko siebie kamienic na Nadodrzu (Ptasia, Kurkowa, Podwórcowa, Pl. Strzelecki). Podobny projekt realizowany ma być także na Brochowie w rejonie ul. Chińskiej, Koreańskiej, Polnej, 3 Maja.
Korzyści dla podatników rozliczających PIT we Wrocławiu
Wiele istotnych korzyści mają również osoby, które rozliczają PIT we Wrocławiu. To właśnie z myślą o nich przygotowano program „Nasz Wrocław”, który pozwala na skorzystanie z wielu atrakcyjnych zniżek w obszarze m.in. kultury, sztuki, sportu, rozrywki czy edukacji.

Program „Nasz Wrocław” daje szereg ulg związanych z wejściami do m.in. instytucji kultury. To tańsze bilety do ponad 70 atrakcji, korzystniejsze ceny, jeśli chodzi o komunikację miejską.
Miasto zachęca do rozliczania PIT we Wrocławiu
Od dziś (17 lutego) w przestrzeni miasta będzie można zauważyć billboardy i plakaty w ramach kampanii „Wrocław się zmienia”. Miasto zachęca w niej do rozliczania PIT we Wrocławiu. Chce dotrzeć do nawet 50 tys. podatników, którzy do tej pory swoje zeznania podatkowe składali gdzie indziej.
Galeria zdjęć
Jakiego rzędu kwotę mogliby przynieść wrocławskiemu budżetowi?
– To są dziesiątki milionów złotych więc jest to bardzo istotna kwota. Około 10 proc. z tych dochodów które wypracowują mieszkańcy, trafi do budżetu miasta. To są znaczące środki – podkreśla Marcin Urban.