Z okazji 50. rocznicy śmierci kard. Kominka zostanie także nadane jego imię tramwajowi MPK Wrocław, a w katedrze będzie można zobaczyć wystawę „Orędownik Pojednania”.
Pierwszy arcybiskup wrocławski po wojnie
Kardynał Bolesław Kominek do Wrocławia przyjechał w październiku 1956 roku (nominację biskupią dostał pięć lat wcześniej, nie mógł jednak przybyć na Dolny Śląsk). Był uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, ale przede wszystkim inicjatorem przesłania pojednania, które w historii nie miało sobie podobnych.
Galeria zdjęć
„W tym jak najbardziej chrześcijańskim, ale i bardzo ludzkim duchu wyciągamy do Was, siedzących tu, na ławach kończącego się Soboru, nasze ręce oraz udzielamy wybaczenia i prosimy o nie” – pisał w orędziu do biskupów niemieckich.
– Jeszcze dobrze nie zabliźniły się wojenne rany, a on – na przekór doraźnej politycznej kalkulacji – już wiedział, że droga Polski do zjednoczonej Europy wiedzie przez pojednanie – piszą organizatorzy niedzielnych uroczystości z Centrum Historii Zajezdnia.
„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Rękopis odnaleziony po 60 latach

Fascynująca jest także historia powstania i odnalezienia listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. Jeszcze kilka lat temu nie było stuprocentowej pewności co do autorstwa tego dokumentu. Dopiero odnaleziony w archiwum w Rzymie przez Andrzeja Jerie i Wojciecha Kucharskiego rękopis listu, napisanego osobiście przez arcybiskupa Bolesława Kominka, pozwolił na bezdyskusyjne wskazanie autora słynnych słów „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. W grudniu zeszłego roku dokument został przywieziony do Wrocławia. Teraz po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany publicznie.
Niedziela 10 marca – uroczystości upamiętniające kardynała Kominka we Wrocławiu
W 50. rocznicę śmierci kardynała Bolesława Kominka i w 20 lat po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, organizatorzy zapraszają na uroczystości upamiętniające postać tego wielkiego Ślązaka i Polaka, które odbędą się w niedzielę 10 marca. Oto harmonogram:
- 12:30 będzie miało miejsce nadanie imienia kard. Bolesława Kominka najnowszemu tramwajowi MPK (przystanek na pl. Teatralnym),
- 13:30 zaprezentowany zostanie odnaleziony kilka lat temu oryginalny rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, który od końca zeszłego roku jest we Wrocławiu (aula Papieskiego Wydziału Teologicznego, pl. Katedralny 1),
- 14:30 otwarta zostanie wystawa „Orędownik Pojednania” w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.