wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocławianie oddali hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej
Kliknij, aby powiększyć
Uroczystości upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Wrocław, 14 kwietnia 2025. Grzegorz Rajter
Uroczystości upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Wrocław, 14 kwietnia 2025.

W 85. rocznicę zbrodni katyńskiej Anna Żabska, wojewoda dolnośląska, Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego oraz przedstawiciele władz miasta oddali hołd ponad 22 tysiącom obywateli II Rzeczypospolitej – oficerom Wojska Polskiego, Policji Państwowej i przedstawicielom polskiej elity – zamordowanym wiosną 1940 roku przez NKWD.

Reklama

Uroczystości odbyły się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Parku im. Juliusza Słowackiego. Wrocławianie uczcili pamięć poległych, wspólnie śpiewając hymn i składając kwiaty.

– Nasza obecność tutaj jest dowodem tego, że pamiętamy o tym, co wydarzyło się, ale także o tym, dlaczego musimy pamiętać. Katyń to symbol prawdy, która przez dziesięciolecia była zakłamywana. To także symbol odwagi rodzin, które przez te lata nie obawiały się upominać o sprawiedliwość –mówiła Anna Żabska, wojewoda dolnośląska.

W uroczystościach wzięli udział duchowni, przedstawiciele wojska, uczelni i dolnośląskich instytucji, kombatanci, młodzież z wrocławskich szkół. W imieniu prezydenta Wrocławia kwiaty złożył Jarosław Perduta, dyrektor Departamentu Kultury i Sportu.

Teresa Gwara, prezeska Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska, przypomniała o idei wrocławskiego pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Postument jest ustawiony na 22 tys. brukowych kostek ułożonych na całym placu. Liczba ta nawiązuje do liczby znanych ofiar zbrodni katyńskiej. 

Dr Marek Kosendiak z Centrum Historii Zajezdnia mówił natomiast o uchwale Sejmu, ustanawiającej rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni. – Oddając cześć bohaterom, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie przypomnieć o nich jako o osobach, a nie o szczątkach wydobywanych z dołów (…) – podkreślał Kosendiak.  

Organizatorami uroczystości były Centrum Historii Zajezdnia, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska i Oddział IPN we Wrocławiu. Upamiętnienie otrzymało wojskową asystę honorową zapewnioną przez Garnizon Wrocław. Uroczystość poprowadzili dr Marek Kosendiak z Centrum Historii Zajezdnia i Wojciech Trębacz z IPN.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl