Uroczystości odbyły się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Parku im. Juliusza Słowackiego. Wrocławianie uczcili pamięć poległych, wspólnie śpiewając hymn i składając kwiaty.
– Nasza obecność tutaj jest dowodem tego, że pamiętamy o tym, co wydarzyło się, ale także o tym, dlaczego musimy pamiętać. Katyń to symbol prawdy, która przez dziesięciolecia była zakłamywana. To także symbol odwagi rodzin, które przez te lata nie obawiały się upominać o sprawiedliwość –mówiła Anna Żabska, wojewoda dolnośląska.
W uroczystościach wzięli udział duchowni, przedstawiciele wojska, uczelni i dolnośląskich instytucji, kombatanci, młodzież z wrocławskich szkół. W imieniu prezydenta Wrocławia kwiaty złożył Jarosław Perduta, dyrektor Departamentu Kultury i Sportu.
Galeria zdjęć
Teresa Gwara, prezeska Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska, przypomniała o idei wrocławskiego pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Postument jest ustawiony na 22 tys. brukowych kostek ułożonych na całym placu. Liczba ta nawiązuje do liczby znanych ofiar zbrodni katyńskiej.
Dr Marek Kosendiak z Centrum Historii Zajezdnia mówił natomiast o uchwale Sejmu, ustanawiającej rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni. – Oddając cześć bohaterom, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie przypomnieć o nich jako o osobach, a nie o szczątkach wydobywanych z dołów (…) – podkreślał Kosendiak.
Organizatorami uroczystości były Centrum Historii Zajezdnia, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska i Oddział IPN we Wrocławiu. Upamiętnienie otrzymało wojskową asystę honorową zapewnioną przez Garnizon Wrocław. Uroczystość poprowadzili dr Marek Kosendiak z Centrum Historii Zajezdnia i Wojciech Trębacz z IPN.