Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Złota rączka dla seniorów
Program rozpocznie się 5 maja i będzie realizowany w formie pilotażu przez okres trzech miesięcy. Po tym czasie planowana jest szczegółowa analiza, która pozwoli na ocenę jego efektywności. Na podstawie wyników miasto podejmie decyzję o jego przedłużeniu.
– Dziś rzadko mamy wielopokoleniowe rodziny. Często dzieci czy wnuki mieszkają w innym mieście i taka cieknąca spłuczka urasta do problemu, z którym trudno sobie poradzić. Za mała to historia na wzywanie profesjonalnej firmy hydraulicznej, a zbyt skomplikowana dla osoby starszej, która nie ma talentów remontowych – dodaje prezydent.

W pierwszej kolejności program obejmie osoby samotne, niepełnosprawne oraz okresowo niesprawne np. z powodu urazu. Warunkiem skorzystania z usług jest posiadanie Złotej Wrocławskiej Karty Seniora.
Po jaką pomoc można się zgłosić?
W ramach programu miasto oferuje szereg drobnych usług, takich jak:
- naprawa, wymiana, uszczelnienie kranów, wężyków, głowic, perlatorów, wylewek,
- czyszczenie, wymiana, uszczelnienie syfonów,
- naprawa, wymiana spłuczek, zaworów, wężyków w toalecie,
- naprawa, nasmarowanie, wymiana zawiasów lub zamków w szafach,
- naprawa, wymiana zamków, klamek, zasuwek w drzwiach,
- uszczelnienie okien, drzwi,
- przykręcenie, wymiana, naprawa gniazdek, włączników świateł,
- naprawa, wymiana prowadnic, uchwytów szuflad,
- wiercenie w betonie, w celu zawieszenia obrazków, karniszy,
- naprawa, wieszanie, wymiana żarówek w lampach,
- wymiana deski sedesowej, przykręcenie muszli klozetowej do podłogi,
- zakładanie, naprawa rolet okiennych (nie dotyczy rolet metalowych lub antywłamaniowych),
- wymiana słuchawek, węży prysznicowych,
- wymiana zamków w skrzynkach na listy,
- wymiana wtyczek w kablach od lamp,
- podłączenie pralki (usługa nie obejmuje naprawy pralki).
Koszt wykonania usługi ponosi miasto Wrocław, a seniorzy pokrywają jedynie koszty zakupu niezbędnych materiałów.

Pomysł podoba się seniorom.
– Ta inicjatywa jest naprawdę potrzebna. Jakiś czas temu podczas prania wypadł mi w pralce wężyk i zalałam sąsiada. Męża ze mną nie ma, dlatego męska ręka w domu się przyda. Bardzo chciałabym powiesić obrazy, a nie ma kto wywiercić dziury w ścianie, dlatego chętnie zgłoszę się do Złotej Rączki – mówi pani Irena Rozwandowicz z wrocławskiego klubu seniora „Bakara”.
Pani Elżbieta również ma na liście drobne naprawy.
– U mnie wypadł kontakt i chętnie zadzwonię pod podany numer, żeby go naprawili, bo niestety sama nie potrafię. Uczęszczam do klubu seniora „Magnolia” na Nowym Dworze i jest tam nas ze 100 osób, są osoby po 70-tce, po 80-tce i mamy również panią w wieku 90 lat. Wśród nas jest wiele osób, które mieszkają samotnie, więc na pewno skorzystają z takich usług – mówi pani Elżbieta Wasielewska.
Jak zgłosić się do programu?
Decyzje dotyczącą zakwalifikowania zgłoszeń podejmować będą pracownicy Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz pracownicy techniczni, którzy po weryfikacji na miejscu ocenią, czy dana naprawa może być zrealizowana w ramach programu. Złota rączka wykona nie więcej, niż 4 usługi w ciągu dnia.

Program zostanie uruchomiony 5 maja, ale dedykowana infolinia ruszy już 15 kwietnia. Aby skorzystać z usługi złotej rączki, wystarczy zadzwonić pod numer tel. 668 010 093 – seniorzy uzyskają wszelkie informacje na temat dostępnych usług oraz ich zakresu.

Jak zdobyć Wrocławską Kartę Seniora?
Do programu może przystąpić każdy mieszkaniec Wrocławia, który ma 60 lat i więcej. Aby uzyskać Wrocławską Kartę Seniora, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie internetowej WCRS lub można go wypełnić osobiście we Wrocławskim Centrum Seniora.
Po rejestracji seniorzy otrzymują imienną Wrocławską Kartę Seniora (srebrną 60+, złotą 75+, szmaragdową 90+), która upoważnia do korzystania z miejskich programów i ofert promocyjnych przygotowanych przez kilkuset partnerów. Karta jest całkowicie bezpłatna.
Odbiór Wrocławskiej Karty Seniora
Aby odebrać kartę, należy zgłosić się osobiście z dokumentem tożsamości do Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskiego Centrum Seniora:
- adres: pl. Dominikański 6,
- punkt informacyjny, pokój nr 15,
- tel. (71) 344 44 44,
- poniedziałek-piątek w godz. 09:00-15:00.
lub do Przestrzeni Trzeciego Wieku - Strefy Kultury Wrocław:
- adres: pl. Solidarności 1/3/5,
- punkt Informacyjny, pokój nr 318, III piętro,
- tel. 739 194 102 lub 739 194 072,
- poniedziałek w godz. 09:00-17:00; wtorek, czwartek, piątek: 09:00-15:00; środa: 10:00-15:00.
Istnieje również możliwość odbioru karty na podstawie upoważnienia.