– Wielkanoc jest czasem radości i nadziei, ale też poczucia wspólnoty. Ten czas jest szczególnie ważny dla seniorów, którzy chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami z młodości oraz tradycjami. Dzięki takim akcjom jak nasze spotkania mogą dzielić się swoimi doświadczeniami z młodszymi pokoleniami, co ma ogromne znaczenie dla ich samopoczucia i poczucia wartości. Rozmowy przy wielkanocnym stole to momenty, do których wracają potem jeszcze długo – podkreśla Marta Knopińska, koordynatorka regionu Stowarzyszenie mali bracia Ubogich i organizatorka akcji we Wrocławiu.
Najważniejsze - nie być samym
Seniorzy zgłaszają się do Stowarzyszenia na różne sposoby: osobiście dzwonią na telefon informacyjny, są też zgłaszani przez instytucje, takie jak Wrocławskie Centrum Seniora, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Kluby Seniora, Rady Osiedli.
W ubiegłym roku, w uroczystym śniadaniu wielkanocnym we Wrocławiu wzięły udział 92 osoby, w tym roku w Stowarzyszeniu szykują się na spotkanie dla ponad 120 osób.
– Podopiecznym Programu Obecność proponujemy nie tylko regularne odwiedziny - towarzystwo i wsparcie wolontariusza, ale także spotkania międzypokoleniowe, uroczyste spotkania świąteczne (Wielkanoc, Boże Narodzenie), możliwość wspólnego spędzania wakacyjnych dni (Wakacje jednego dnia) i różne formy grupowej aktywności (Małe inicjatywy wolontariuszy), dlatego bardzo zachęcamy samotne osoby starsze z Wrocławia do zgłoszenia się do naszego Programu – mówi Marta Knopińska.
Jak można się zgłosić?
Wystarczy zadzwonić na numer 600 615 110. Członkowie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich czekają na telefony od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 14.00. Więcej informacji możecie znaleźć na tej stronie.
Stowarzyszenie zachęca także do wsparcia świątecznej akcji i ufundowania wielkanocnego spotkania. Dzięki darczyńcom osoby starsze, które na co dzień mierzą się z samotnością, będą mogły spędzić ten czas przy wspólnym stole, w ciepłej i serdecznej atmosferze. Akcję można wesprzeć na tej stronie.
Stowarzyszenie działa od 1946 roku
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. W Polsce działa od 2002 r. i jest organizacją pożytku publicznego. Powstała, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień – czyli osób starszych, samotnych.