Skwer, na którym stanie pomnik, ma powierzchnię 3 tys. mkw. Dwie trzecie, czyli 2 tys. mkw., porośnięta będzie zielenią. Będzie tu rosło 50 nowych drzew, ok. 150 krzewów i 10 tys. sztuk bylin i traw. Pozostały teren przeznaczono na pomnik – dziewięć szklanych brył. Grunt pod nimi ma być utwardzony granitem i kostką granitową.
Obecnie trwają prace związane z porządkowaniem i przebudową skweru
Wyłoniony w konkursie wykonawca, firma Rotomat Sp. z o.o., zobowiązał się do rewitalizacji skweru, przygotowania fundamentów pomnika i infrastruktury oświetleniowej. Na skwerze będzie też monitoring.

Instalacja pomnika potrwa 10 tygodni
Pomnik w symboliczny sposób pokazuje sytuację całego pokolenia, które po 1945 roku znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Autorami projektu i wykonawcami pomnika są wrocławscy artyści Tomasz i Konrad Urbanowiczowie.
– Dziadek autorów projektu porucznik Jerzy Kiersnowski, a później profesor na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, był żołnierzem AK okręgu wileńskiego, brał udział w operacji „Ostra Brama” i za swoją działalność i walkę o niepodległość Polski został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Partyzanckim – zaznacza prof. Stanisław Ułaszewski, prezes okręgu dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, jak czytamy w komunikacie prasowym, planuje wykorzystać monument do prowadzenia działalności edukacyjnej, pokazując złożoność naszej historii, tłumaczenia wyborów, których musiały dokonywać poprzednie pokolenia i wskazywania wartości, które są fundamentem nowoczesnego patriotyzmu.
Zobacz projekt pomnika Żołnierzy Niezłomnych
Prace finansuje Gmina Wrocław oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.