Dzięki wsparciu osób, które zbierały nakrętki, Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci zebrała 800 tys. kg nakrętek, co przełożyło się na ponad 1 mln zł złotych na rzecz opieki hospicyjnej dla dzieci. Wczorajszy festyn był podziękowaniem dla wszystkich, którzy angażowali się w tę akcję. Takie zbiórki prawdopodobnie nie będą już możliwe.

Nowe przepisy związane z nakrętkami
Od 1 lipca na terenie całej UE wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące plastikowych nakrętek na butelkach i kartonach z napojami – teraz będą musiały być przytwierdzone do opakowania, dzięki czemu mają łatwiej trafiać do recyclingu.
Na skutek zmiany przepisów zbiórki nakrętek na rzecz organizacji charytatywnych, które odsprzedawały je firmom recyklingowym, prawdopodobnie nie będą już się odbywać.
Cytowany przez portal prawo.pl Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw i prezes Rady RIPOK, uważa, że takie zbiórki nakrętek nie są już efektywne, bo „jedna osoba na 10 odniesie je do miejsca zbiórki. A raczej zawiezie, zużyje paliwo, samochód i własny czas, co też z ekologią jest na bakier. A w jednym serduszku jest raptem 100-150 kg nakrętek. Ślad węglowy przy zbieraniu i odwożeniu do recyklera też jest więc duży, w porównaniu z tonami odpadów przewożonych jednym transportem do sortowni przez profesjonalne firmy zbierające”.
Marta Golnik dyrektor ds. Dyrektor ds. fundrisingu i administracji Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci jest innego zdania.
– Ta zmiana przepisów łamie nam serce – mówi. – Dla nas 100 tys. rocznie to była ogromna pomoc, ale chodzi także o zaangażowanie wszystkich osób, które brały udział w zbiórkach, tworzeniu serc, opiekowaniu się nimi, a także o to, że ta akcja nauczyła wielu ludzi sortowania odpadów i wspólnego działania na rzecz innych, zmieniła ich przyzwyczajenia. Nakrętki zbierały dzieci, zbierali dorośli, zbierały instytucje.
A co z sercami, do których zbierano zakrętki?
Na Dolnym Śląsku są 182 serca, z czego we Wrocławiu 119. Co będzie się teraz z nimi działo?
Jak teraz można pomagać Hospicjum?
Ciężko chorym dzieciom nadal można pomagać i zdecydowanie warto to robić.
Można pomóc na wiele sposobów, np.:
- biorąc udział w innych akcjach na rzecz Hospicjum, np. kiermaszach, aukcjach itd.,
- organizując takie akcje
- przekazując jej 1,5 proc. podatku,
- zostając wolontariuszem,
- wspierając fundację finansowo, poprzez wpłacenie pieniędzy na konto główne fundacji: 69 1140 1140 0000 2052 8800 1001 (PLN).
Szczegóły na stronie Hospicjum, w zakładce Chcę pomóc.