wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poznaj tajemnice przedwojennego mieszkania na Ołbinie
Kliknij, aby powiększyć
Stół, krzesła, komoda, zegar stojący, pokój w kamienicy przy alei Jana Matejki Marek Księżarek
Stół, krzesła, komoda, zegar stojący, pokój w kamienicy przy alei Jana Matejki

Przetrwało wojnę i czasy PRL-u. Dziś zachwyca architektonicznymi detalami. W kamienicy przy alei Jana Matejki można zobaczyć jak mieszkano w Breslau. Zobaczcie zdjęcia.

Reklama

Aleja Jana Matejki to przed wojną ulica Monhauptstrasse. Stały przy niej zamożne mieszczańskie kamienice z ogrodami. W środku okazałe mieszkania. Oglądając wnętrza można zobaczyć, jak mieszkano w przedwojennym Breslau i jaką wagę przywiązywali dawni właściciele do architektonicznych detali. W zniszczonym w czasie wojny mieście to wyjątek. Zobaczcie na zdjęciach mieszkanie przy al. Jana Matejki 3A.

Najpiękniejsze kamienice we Wrocławiu. Zachwycające mieszkanie na Matejki

W mieszkaniu przy alei Jana Matejki zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa i okienna włącznie z okuciami. Można zobaczyć przedwojenny parkiet w doskonałym stanie. Wrażenie robią zdobienia na suficie. Na balkonie są oryginalne mocowania na skrzynki na kwiaty. W środku są przedwojenne meble.

Pięknie prezentują się oryginalne piece, żyrandole i sztukaterie oraz bogato zdobione drzwi wejściowe do mieszkania z trawionym szkłem. Mieszkanie ma 110 metrów kwadratowych. Pierwotnie miało blisko 200 metrów, ale podzielono je w 1934 r. Od zakończenia II wojny światowej lokal jest w rękach jednej rodziny.

Aleja Jana Matejki to w Breslau ulica Monhauptstrasse

– Ten łącznik między ul. Prusa i ul. Sienkiewicza założył w 1866 Julius Monhaupt, właściciel ogrodu przy Sternstr. 7. Początkowo zabudowywana była tylko wschodnia strona ulicy, a po prawej wciąż rozciągały się ogrody założyciela ulicy. W 1869 r. przyjęto nazwę Monhauptstrasse od nazwiska założyciela ulicy – informuje portal fotopolska.eu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl