W przedwojennym Breslau Hempelowie prowadzili hurtownię kamieni szlachetnych, mieszkali w okazałej kamienicy, w której spotykali się ze znajomymi ze świata artystycznego: aktorami, śpiewakami operowymi.
Podlakowie pochodzą z Wielkopolski. W czasie wojny całą rodziną zostali aresztowani i po długiej tułaczce w 1944 r. trafili do obozu pracy na wrocławskich Sołtysowicach.

W filmie „Los” opowiadają o tym samym momencie w historii miasta – oblężeniu Festung Breslau przez Armię Czerwoną. Dramatyczne losy nastolatków przenikały się, niewykluczone, że ich drogi skrzyżowały się wiosną 1945 r., kiedy Podlak schronił się przed ostrzałem w kamienicy Hemplów przy ul. Świdnickiej. W tym samym momencie w piwnicy był prawdopodobnie także Jürgen.
Musiałem zbierać trupy
Czternastoletni Podlak trafia do komanda złożonego z dzieci i młodych chłopaków. Rosjanie atakują już miasto, kiedy Polacy opróżniają bogate kamienice z mebli i innych łatwopalnych materiałów. Z czasem, gdy walki przeniosą się bliżej centrum, młodzi więźniowie muszą usuwać z ulic ciała ofiar ostrzału. Identyczną pracę wykonuje Jürgen Hempel.
Hempelowie także doświadczyli wojennych strat – ojciec Jürgena zaginął na froncie wschodnim, brat poległ na południu Europy. Z majątku zostaje ułamek. Kamienica spłonie, a wartościowe precjoza zachowane na czarną godzinę kradnie rosyjski żołnierz, który wpada do piwnicy, gdzie Jurgen schronił się z matką.
Trzeci bohater
Reżyserką filmowego dokumentu „Los” jest Joanna Mielewczyk. Dziennikarka radiowa, autorka książek jest także realizatorką m.in. cyklu „Kamienice”, w którym prezentuje opowieści breslauerów i wrocławian o dawnym Wrocławiu i jego historii po 1945 roku. Seria radiowych audycji ma także swoje książkowe wersje. Film jest kolejną formą przybliżania historii Wrocławia.

- W filmie panowie opowiadają swoje historie, ale używają podobnych słów - mówi Joanna Mielewczyk.
Trzecim bohaterem filmu jest 13-letni Bartek Gaweł, który rozmawia z Jerzym Podlakiem i Jurgenem Hemplem. To syn autorki filmu.
Spotkanie ze świadkami historii
Premierowy pokaz filmu zaplanowano w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego w Kinie Nowe Horyzonty – w sobotę, 21 stycznia o godz. 18. Po seansie, ok. godz. 19 rozpocznie się spotkanie z jego bohaterami, które poprowadzi Joanna Mielewczyk.
- Film nie trafi do szerokiej dystrybucji. Chciałabym jednak, aby jako materiał edukacyjny mógł być wykorzystywany w szkołach – zapowiada autorka „Losu”.