wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Zagospodarowanie terenu Wzgórza Polskiego - etap I
Kliknij, aby powiększyć
Wizualizacja tarasu artyleryjskiego na Wzgórzu Polskim mat. pras. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia
Wizualizacja tarasu artyleryjskiego na Wzgórzu Polskim

Zapowiada się na remont na zboczu Wzgórza Polskiego we Wrocławiu. Do renowacji przeznaczone są relikty po – pochodzącym z XVI wieku – Bastionie Ceglarskim, które znajdują się przy ul. Purkyniego – między ASP a Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Co zostanie tam zrobione jeszcze w 2025 roku?

Reklama

Najpierw przetarg na remont tarasu

Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia poinformowało w środę 9 kwietnia, że w przygotowaniu jest inwestycja dotycząca renowacji pozostałości po Bastionie Ceglarskim. Zadaniem ma zająć się Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, który jeszcze w kwietniu rozpisze przetarg na remont tarasu artyleryjskiego.

To najbardziej wyeksponowany i  dostępny element bastionu, a równocześnie najbardziej zniszczony. Czeka na wykonanie izolacji i wymianę nawierzchni, odbudowę trzech stanowisk artyleryjskich i wykonanie drenażu wód opadowych.
Biuro Prasowe UMW

Gotowe są już także projekty na pozostałe części dawnej fortyfikacji.

Obecnie pozostałości Bastionu Ceglarskiego są najlepiej zachowanymi elementami bastionowych fortyfikacji Wrocławia.
Adam Żurek w Leksykonie architektury Wrocławia

Bastion przez 222 lata

Z dawnego bastionu zachowały się odsłonięte części, takie jak portal, fragmenty murów i części działobitni. Pod ziemią natomiast są odcinki kazamat. To i owo pozostało po rozbiórce, którą podjęto w 1807 roku. Usunięto wtedy urządzenia militarne oraz zasypano część kazamat. W efekcie bastion został przekształcony na wzgórze widokowe (podobnie stało się z Bastionem Sakwowym).

Bastion Ceglarski wzniesiono w 1585 roku na miejscu bramy Ceglarskiej, którą w średniowieczu flankowała basteja Nowego Miasta, bronionego wcześniej jedynie fosą z wałem ziemnym.

Nowe Miasto, mimo stosunkowo szybkiego włączenia do Wrocławia, nie zostało objęte jego nowym pasem murowanych obwarowań.
Adam Żurek w Leksykonie architektury Wrocławia

Zbudowany w 1585 roku Ceglarski przetrwał do rozbiórki z 1807 roku prawie bez zmian. W 1972 roku przeprowadzono częściową konserwację pozostałości po nim, a w latach 80. XX wieku rozpoczęto prace renowacyjne, których nie dokończono.

Bastion Ceglarski / Wzgórze Polskie we Wrocławiu - lokalizacja:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl