wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Zabytkowy budynek ZETO kupiony przez dewelopera i wystawiony do wynajęcia
Kliknij, aby powiększyć
Fragment frontowej części budynku ZETO, ul. Ofiar Oświęcimskich Oleksandr Poliakovsky
Fragment frontowej części budynku ZETO, ul. Ofiar Oświęcimskich

Modernistyczny biurowiec ma nowego właściciela. Jest nim lokalny deweloper HEA. Jego przedstawiciel twierdzi, że firma nie ma jeszcze planów na ZETO. Na razie szuka dla niego najemcy.

Reklama

Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ZETO) – spółka w likwidacji – miesiącami szukał kupca na modernistyczny, pusty dziś biurowciec, stojący od 1969 roku przy ul. Ofiar Oświęcimskich 7-13. Chętnych nie było. Był natomiast wniosek o wyburzenie, ale odrzucony. Prezydent Jacek Sutryk zadeklarował, że ZETO musi zostać.

Biurowiec w rękach lokalnego dewelopera

Pod koniec maja w mediach społecznościowych pojawiło się ogłoszenie: „najstarsze centrum nowych technologii w Polsce, powstałe w  powojennym modernizmie w całości do wynajęcia (na najbliższy rok)”.

ZETO ma nowego właściciela. To HEA Deweloper z Wrocławia.

Do tej pory firma zbudowała lub buduje kilka niedużych bloków w Siechnicach i Kiełczowie. Jej pierwszą inwestycją we Wrocławiu, w realizacji, jest budynek wielorodzinny na placu Wolności. Ma być gotowy w 2024 roku, o czym pisaliśmy tutaj.

Jaki pomysł mają na ZETO? Twierdzą, że jeszcze nie wiedzą. Jeden z członków zarządu potwierdził transakcję zakupu, ale nie chciał ujawniać jej daty i kwoty, ani mówić o zamiarach. Ponoć czekają na nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Deweloper na pewno będzie musiał współpracować z konserwatorem zabytków, ponieważ ZETO jest w gminnej ewidencji oraz stoi na historycznym obszarze Starego Miasta. Ponadto biurowiec figuruje w rejestrze zabytków.

Do 6 czerwca 2024 r. można także składać wnioski do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie budynku "ZETO" przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Celem planu jest ochrona istniejącego budynku oraz ochrona wnętrza kwartału kamienic.

Kiedyś: prototypy polskich komputerów

ZETO budowano w latach w latach 1967-1969 według projektu wrocławskich architektów Anny i Jerzego Tarnawskich. Jak opisywał konserwator wojewódzki: jest przykładem powojennego modernizmu, wyrażonym w tym przypadku w doskonałych proporcjach bryły, ściśle horyzontalnej kompozycji, minimalistycznej, zgeometryzowanej formie, z regularnym rytmem obiegających elewacje przeszklonych pasów okien i muru pokrytego okładziną ceramiczną, opartą na kontraście czerni i bieli, nawiązującą do stylistyki op-artu.

Na parterze znajduje się hol oraz sala maszyn, na piętrach: pracownie i sale konferencyjne, w centralnej części budowli jest patio z tarasem na piętrze, gdzie funkcjonowała lubiana przez wrocławian kawiarnia. 

W ZETO działały maszyny cyfrowe – prototypy komputerów produkcji polskiej. Osiągniecia wrocławskiego zakładu były doceniane nawet na Zachodzie. Więcej o funkcji budynku i jego architekturze w tekście: „Że co? ZETO! Szukający nowego właściciela „elektroniczny mózg miasta” jest w rejestrze zabytków. Zdecydowało konserwatorów dwóch”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl